Barcice – Kościół p.w. św. Stanisława Biskupa

Barcice

Historia:

Kościół drewniany p.w. św. Stanisława Biskupa, zbudowany w 1758 r. z fundacji proboszcza klasztoru norbertanek płockich Mateusza Kamińskiego. Wielokrotnie remontowany: w latach 1810, 1850 – 68 (wtedy nadano mu obecny wygląd, nietypowy w skali województwa mazowieckiego), 1883 – 89, 1971 i ostatnio w latach 1998-2001, gdy wymieniono podwaliny, wyremontowano dach i pokryto go gontem oraz odnowiono wnętrze.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Trójnawowy, orientowany. Zbudowany w układzie bazylikowym: prezbiterium jest mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi: zakrystią i skarbczykiem. Fasada frontowa z trzema czworobocznymi wieżyczkami, prawdopodobnie dobudowanymi podczas remontu generalnego z połowy XIX w., zwieńczonymi gontowymi daszkami namiotowymi z krzyżami. Dwie kruchty od frontu i z boku nawy, od strony północnej. Wszystkie dachy gontowe, nad nawą i prezbiterium dach jednokalenicowy, dwuspadowy, natomiast nad nawami bocznymi daszki pulpitowe. 

 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone na trzy nawy, czterema słupami w dwóch rzędach. Sklepienie kolebkowe wspólne w nawie i prezbiterium, natomiast w nawach bocznych stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach z prospektem organowym. Belka tęczowa z krucyfiksem barokowym z XVII w. i napisem fundacyjnym z datą. Polichromia pochodząca z XIX w. Ołtarz główny z k. XVIII w. i dwa boczne z ok. 1640 r. barokowe. Ambona barokowa z 1754 r. Chrzcielnica klasycystyczna z 2 poł. XIX w.

 

Galeria:

 

Bardzice - kościół drewniany  Bardzice - kościół drewniany  Bardzice - kościół drewniany  Bardzice - kościół drewniany

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. wyszkowskim, gm. Somianka
52°32’12.15″N                       21°15’54.95″E.
GLat = 52.536708333333     GLng = 21.265263888889

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank