Bardzice – kościół p.w. św. Andrzeja Boboli

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Andrzeja Boboli (pierwotnie p.w. Świętej Trójcy) z lat 1771 – 73. Pierwotnie znajdował się w Białobrzegach, zbudowany z fundacji Pawła Boskiego, podkomorzego czerskiego. Przeniesiony na obecne miejsce w latach 1955 – 56. Budynek został odkupiony przez parafie w Bardzicach, gdy w Białobrzegach wybudowano nowy. Od tego czasu jest kościołem parafialnym. Początkowo zachował dawny wygląd. W latach sześćdziesiątych obity wewnątrz płytą pilśniową. Remontowany w latach 1973 – 78 (m.in. zdjęcie płyt pilśniowych, wymiana oszalowania i stropu, wykonanie polichromii).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drzewa modrzewiowego. Oszalowanie także z drewna modrzewiowego, wykonane po przeniesieniu na obecne miejsce. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystiami po obu stronach. Kruchta wejściowa i boczna z kapliczkami nad wejściami. Od frontu dwukolumnowy ganek. Dach dwukalenicowy, kryty blachą miedzianą (założoną w trakcie remontu w latacg 1973-78, wcześniej gontowy) z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem blaszanym z latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze przykryte stropem płaskim z desek modrzewiowych. Nadwieszony chór muzyczny z dekoracyjną balustradą. Organy zostały podarowane parafii przez radomską parafię na Glinicach. Belka tęczowa z Grupą Ukrzyżowania z krucyfiksem. Ołtarz główny późnobarokowy z XVIII w. Ambona barokowa. Polichromia z 1977 r. autorstwa Janiny Pol.

 

Galeria:

Bardzice - kościół drewniany  Bardzice - kościół drewniany Bardzice - kościół drewniany  Bardzice - kościół drewniany  Bardzice - kościół drewniany - detal

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. radomskim, gm. Kowala,
51°18’8.07″N,                                21° 9’48.03″E
GLat = 51.302241666667,            GLng = 21.163341666667
 

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank