Bieliny – kościół p.w. św. Szymona i Tadeusza

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Szymona i Judy Tadeusza zbudowany w 1778 r. staraniem miejscowego proboszcza ks. Jakuba Ziemińskiego. Remontowany w 1841 r. – dobudowa chóru muzycznego, oraz w latach 1969-73 r. Odpusty 28 października.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Zbudowany z drewna modrzewiowego. Orientowany. Budowla jednonawowa, nawa na planie prostokąta z węższym i niższym prezbiterium zamkniętym wielobocznie z zakrystią od południa i prostokątną kruchtą od strony frontowej. Dachy jednokalenicowe, dwuspadowe, kryte gontem. Na dachu drewniana czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, nakryta blaszanym, cebulastym hełmem zwieńczonym krzyżem.

Wnętrze:

Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny, wsparty na czterech słupach, pochodzi z okresu remontu z 1841 r., . Wyposażenie barokowe i rokokowe: ołtarz główny, dwa boczne i ambona. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z koronami z XVII w. w ołtarzu bocznym. Na zewnętrznej ścianie prezbiterium XVIII-wieczny krucyfiks o cechach ludowych. Zachowana kamienna chrzcielnica późnogotycka z przeł. XV i XVI w. i kropielnica z XV w.

Galeria:

Bieliny - kościół drewniany  Bieliny - kościół drewniany  Bieliny - kościół drewniany  Bieliny - kościół drewniany

Lokalizacja:

Wieś położona w gm. Gielniów, pow. przysuski
51°25’22.32″N,                        20°29’59.11″E.
GLat = 51.422866666667,      GLng = 20.499752777778

 

Zwiedzanie:

UWAGA: kościół ulokowany za murem. Wejścia często są zamknięte.
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank