Blichowo – kościół p.w. Świętej Anny

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętej Anny został zbudowany staraniem proboszcza ks. Wawrzyńca Żywickiego z fundacji Marianny i Andrzeja Zaborowskiego, podstolego łomżyńskiego w latach 1725 – 28 na miejscu poprzedniego, pochodzącego z I poł. XV w. Gruntownie remontowany w 1805 r. (przebudowa prezbiterium) i 1870 r., w 1946 r. oraz w latach 90 XX w. (odnowa polichromii). Wydłużoną sylwetkę uzyskał dzięki przebudowie w latach 1935 – 36, gdy rozbudowano nawę i przebudowano stropy wg projektu Stanisława i Tadeusza Jakimowiczów. W czasie okupacji niemieckiej, po uwięzieniu ks. Antoniego Walczaka, kościół był zamknięty.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, trójnawowy. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią z boku i przybudówką na osi budowli. Blaszany dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. 
 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone na trzy części przez dwa rzędy słupów po trzy sztuki. Strop w postaci pozornego sklepienia kolebkowego w prezbiterium i nawie. Strop płaski w nawach bocznych. Chór muzyczny przy zachodniej ścianie wsparty na drewnianych słupach z prospektem organowym z ok. 1870 r. Belka tęczowa zwieńczona Grupą Ukrzyżowania.  Ołtarz główny barokowy z przełomu XVII i XVIII w. Dwa ołtarze boczne i ambona barokowe z pocz. XVIII w. Chrzcielnica barokowa z XVIII w. Cenne rzeźby. Polichromia secesyjna na stropie i ścianach o motywach ornamentalnych autorstwa rodziny Drapiewskich z 1946 r. 
 

Galeria:

Blichowo - kościół  Blichowo - kościół  Blichowo - kościół  Blichowo - kościół

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. płockim, gm. Bulkowo
52°33’34.23″N,                            20° 0’4.08″E
GLat = 52.559508333333,          GLng = 20.001133333333
 

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank