Blizno – kościół p.w. św. Wawrzyńca

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z 1720 r., fundacji kasztelana raciążskiego, M. Kępskiego. Rozbudowany w XIX w (dobudowa kruchty i zakrystii). Remontowany w 1870 r. oraz 1973 r. (wymiana gontu na blachę). W trakcie II Wojny Światowej wykorzystywany jako magazyn. W ostatnich latach odnowiony (m.in. zmiana poszycia dachu z powrotem na gont).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół zrębowy, jednonawowy, orientowany. Zbudowany z drewna modrzewiowego i sosnowego. Salowy (tj. bez wydzielonego prezbiterium z nawy), zamknięty trójbocznie. Zakrystia z boku nawy. Gontowy dach jednokalenicowy z kwadratową wieżyczką zwieńczoną daszkiem namiotowym. 
 

Wnętrze:

Wewnątrz strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na dwóch doryckich kolumnach. Ołtarz główny i chrzcielnica barokowe pochodzą z połowy XVIII w. 
 

Ciekawostka:

Jeden z najmniejszych kościołów drewnianych na terenie województwa mazowieckiego, położony tuż przy granicy z województwem kujawsko-pomorskim.

Galeria:

Blizno - kościół drewniany  Blizno - kościół drewniany  Blizno - kościół drewniany  Blizno - kościół drewniany  Blizno - kościół drewniany  Blizno - kościół drewniany

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. sierpeckim, gm. Szczytowo
52°57’0.34″N,                       19°35’1.35″E
52.950094444444                 19.583708333333
 

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank