Brodowe Łąki – kościół p.w. Świętego Michała Archanioła

SONY DSC 

Historia:

Kościół p.w. Świętego Michała Archanioła pochodzi z 1884 r. na miejscu drewnianej kaplicy z XVII w. Został uszkodzony podczas I Wojny Światowej. Remontowany w 1953 r. oraz ostatnio w latach 1995-2000. Odpusty – 6 sierpnia (Święto Przemienienia Pańskiego) oraz 29 września (św. Michała Archanioła)

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół jednonawowy, zrębowy. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego, jeden z pięciu zachowanych na terenie Kurpi kościołów transeptowych. Prezbiterium na planie prostokąta, nie wydzielone z nawy, zamknięte trójbocznie. Od północy zakrystia, od południa składzik. Dwie kaplice po bokach nawy, tworzące nawę poprzeczną, zamknięte trójbocznie o kalenicach niższych od nawy głównej. Blaszany dach dwuspadowy, nad końcem prezbiterium wielopołaciowy. Nad transeptem dachy dwuspadowe, przechodzące w wielopołaciowe, nad zakrystią i składzikiem daszki dwupołaciowe. Kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona blaszanym hełmem z podwójną latarnią – niższą kwadratową, wyższą ośmioboczną. 

 

Wnętrze:

Strop płaski z fasetą. Od zachodu chór muzyczny o prostej linii parapetu z prospektem organowym z końca XIX w. z instrumentem organowym z 1906 (1909?) r. z firmy Jana Szymańskiego. Wyposażenie głownie neobarokowe z okresu budowy świątyni: ołtarz główny z obrazem „Matka Boża Częstochowska”, dwa boczne, ambona i chrzcielnica. 

Galeria:

Brodowe Łąki - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Brodowe Łąki - kościół drewniany  Brodowe Łąki - kościół drewniany  Brodowe Łąki - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Brodowe Łąki - kościół drewniany  Brodowe Łąki - kościół drewniany

 

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. ostrołęckim,  gm. Baranowo,
53°15’49.96″N,                               21°13’35.16″E
GLat = 53.263877777778,              GLng = 21.226433333333

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank