Brwilno Górne – dzwonnica

SONY DSC

Historia:

Dzwonnica z 1882 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej. Zbudowana na planie kwadratu. Oszalowana. Z każdej strony po dwa otwory głosowe. Zwieńczona dachem namiotowym. 
 

Ciekawostka:

Kościół drewniany wraz z dzwonnicą tworzy uroczy zespół sakralny, otoczony starodrzewiem. Szczególnie na jesieni i na wiosnę całość wygląda niesamowicie fotogenicznie i aż prosi o odwiedzenie. 
Warto pamiętać, że nie dalej niż 50-100 metrów od kościoła dojdziemy do brzegów Wisły, w tym miejscu jako Jezioro Włocławskie. Już samo zejście nad brzeg dostarcza emocji, gdyż trzeba pokonać około 20 metrów różnicy wysokości między skarpą, na której postawiony jest opisywany zabytek, a brzegiem jeziora. Można obserwować zimą stagnującą krę lodową, a także zachody słońca, jeśli oczywiście przyjedzie się o odpowiedniej godzinie.

 

Galeria:

Brwilno Górne - dzwonnica drewniana  Brwilno Górne - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. płockim, gm. Biała,
52°34’6.87″N,               19°35’11.03″E.
GLat = 52.568575,        GLng = 19.586397222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank