Brwilno Górne – kościół p.w. św. Andrzeja

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Andrzeja Apostoła zbudowany w 1740 roku staraniem księdza Mateusza Krzemińskiego. Rozbudowany w XIX w. (dobudowanie kruchty od frontu nawy). Restaurowany w latach 1947 – 51.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, jednonawowy. Orientowany. Prezbiterium nie jest wyodrębnione z nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią z boku. Kruchty dostawione od frontu i z boku nawy. Blaszany dach jednokalenicowy, sześciospadowy, z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem stożkowym. Pod prezbiterium znajduje się murowana krypta.

 

Wnętrze:

Wnętrze ozdobione polichromią o motywach roślinnych. Strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z 1 poł. XVI w. Późnorenesansowy ołtarz główny z XVII w. został przeniesiony z nieistniejącego obecnie kościoła Norbertanek z Płocka. Ołtarze boczne: późnorenesansowy z 1630 r. i barokowy 1740 r. przeniesione z kościoła Franciszkanów z Dobrzynia. Ambona i konfesjonał barokowe.

 

Ciekawostka:

Kościół drewniany wraz z dzwonnicą tworzy uroczy zespół sakralny, otoczony starodrzewiem. Szczególnie na jesieni i na wiosnę całość wygląda niesamowicie fotogenicznie i aż prosi o odwiedzenie. 
Warto pamiętać, że nie dalej niż 50-100 metrów od kościoła dojdziemy do brzegów Wisły, w tym miejscu jako Jezioro Włocławskie. Już samo zejście nad brzeg dostarcza emocji, gdyż trzeba pokonać około 20 metrów różnicy wysokości między skarpą, na której postawiony jest opisywany zabytek, a brzegiem jeziora. Można obserwować zimą stagnującą krę lodową, a także zachody słońca, jeśli oczywiście przyjedzie się o odpowiedniej godzinie.

Galeria:

Brwilno Górne - kościół drewniany  Brwilno Górne - kościół drewniany  Brwilno Górne - kościół drewniany  Brwilno Górne - kościół drewniany  Brwilno Górne - kościół drewniany  Brwilno Górne - kościół drewniany  Brwilno Górne - drzwi drewnianego kościoła  Brwilno Górne - rzeźba

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. płockim, gm. Biała,
52°34’6.87″N,               19°35’11.03″E.
GLat = 52.568575,        GLng = 19.586397222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank