Brwinów – kaplica

SONY DSC

Historia:

Kaplica cmentarna rodziny Marylskich na cmentarzu parafialnym. Zbudowana prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX w, pełniła początkowo funkcję kaplicy dworskiej rodziny Marylskich w ich majątku w Książenicach pod Grodziskiem Mazowieckim. W 1857 r. z inicjatywy Eustachego Marylskiego, ówczesnego dziedzica Książenic została przeniesiona na teren cmentarza parafialnego w Brwinowie jako kaplica grobowa. Budynek postawiono na grobie oficera Wojska Polskiego z okresu insurekcji kościuszkowskiej i radcy Stanu Księstwa Warszawskiegom, Piotra Marylskiego, zmarłego w 1829 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Budynek konstrukcji zrębowej, oszalowany. Zbudowany na planie prostokąta. Od frontu klasycystyczny, czterokolumnowy ganek. Okna zamknięte okiennicami. Dach jednokalenicowy, dwuspadowy. Na dachu mała, kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę przykryta blaszanym daszkiem. Tablica fundacyjna wykonana z piaskowca, zawieszoną w szczycie frontowym nad podcieniem. Płyta nagrobną Piotra Marylskiego wmurowana pod podcieniem kaplicy. 
 

 

Galeria:

Brwinów - kaplica drewniana  Brwinów - kaplica drewniana  Brwinów - kaplica drewniana  Brwinów - kaplica drewniana

 

 

Lokalizacja:

Miasto siedziba gminy, pow. pruszkowski 
52° 8’44.95″N,                     20°43’9.94″E
GLat = 52.145819444444,   GLng = 20.719427777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank