Bukówno – kościół p.w. Nawiedzenia NMP

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Nawiedzenia NMP z I poł. XVII w. Remontowany w 1818 r., 1900 r. (rozbudowany o nowe prezbiterium kruchtę i zakrystię) oraz w latach 1971-2.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany, trójnawowy, konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią na osi i dwiema kaplicami po bokach. Kruchta dostawiona od frontu nawy w 1900 r. Blaszany dach trójkalenicowy o różnej długości spadów nad nawą i prezbiterium, z wieżyczkę na sygnaturkę, zwieńczoną hełmem z latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze jest podzielone na trzy części sześcioma słupami: dwoma rzędami po trzy sztuki. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem o prostej linii. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z parapetem o prostej linii. Stropy: płaskie w nawie i kolebkowe w prezbiterium. Polichromia w prezbiterium autorstwa Zygmunta Wyszyńskiego i J. Boguckiego z 1933 r. Ołtarz główny z 1900 r. Ambona barokowa. Miedziana, barokowa kropielnica. Chrzcielnica neogotycka. 

 

Galeria:

Bukówno - kościół drewniany  Bukówno - kościół drewniany  Bukówno - kościół drewniany  Bukówno - krucyfiks na elewacji frontowej kościoła drewnianego  Bukówno - element elewacji kościoła drewnianego  

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. białobrzeskim, gm. Radzanów
51°32’39.22″N,                             20°50’25.54″E
GLat = 51.544227777778,           GLng = 20.840427777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank