Chamsk – kościół p.w. św. Floriana

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Floriana z lat 1817 – 19. Remontowany w 1950 r., w 1966 r. (pokrycie dachu blachą). W latach 1992 – 93 przebudowany staraniem ks. Z. Witkowskiego – zastąpienie starego prezbiterium i zakrystii nowymi, przebudowa stropów. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół trójnawowy, drewniano-murowany, część drewniana konstrukcji zrębowej. Prezbiterium z zakrystią i salką katechetyczną murowane. Orientowany. Blaszany dach jednokalenicowy, z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną namiotowym daszkiem z chorągiewką z datą „1950”. 
 

 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone na trzy nawy dwiema parami drewnianych kolumn w stylu toskańskim. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach. Wyposażenie w głównej mierze współczesne. 

 

Ciekawostka:

W drugą niedzielę maja odbywa się odpust, nazywany „pierogowym” – nazywany od tradycyjnego poczęstunku. 

 

Galeria:

Chamsk - kościół drewniano-murowany  Chamsk - kościół drewniano-murowany  Chamsk - kościół drewniano-murowany

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. żurominskim, gm. Żuromin,
53° 1’20.59″N,                          19°55’46.25″E
GLat = 53.022386111111,         GLng = 19.929513888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank