Chociszewo – kościół p.w. św. Leonarda

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Leonarda zbudowany w latach 1830 – 35 z fundacji Szczepana Miszewskiego. Remontowany i przebudowany w 1878 r. oraz w latach 90 XIX w. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół, jednonawowy konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z bocznymi przybudówkami z lożami. Kruchta z boku nawy. Okna zamknięte ostrołukowo. Blaszany dach jednokalenicowy z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem z latarnią. Wieża dostawiona od frontu, konstrukcji słupowej, zwieńczona dachem namiotowym i czworobocznym hełmem z krzyżem. 
 

Wnętrze:

Wnętrze przykrywa strop płaski, wspólny nad prezbiterium i nawą. Ozdobna belka tęczowa z krucyfiksem. Bogaty snycerski wystrój wnętrza o charakterze neogotyckim. Ołtarz główny z połowy XVII w., późnorenesansowy. Boczne ołtarze neogotyckie z 1 poł. XIX w. Dwa późnogotyckie krucyfiksy z 1 poł. XVI w. Neobarokowa chrzcielnica z 1 poł. XIX w.

 

Ciekawostka:

Kościół jest bardzo ładny i warto go odwiedzić, jednakże należy wskazać pewne utrudnienia. Po pierwsze, w lato jest on całkowicie otoczony drzewami i praktycznie nie widać go od strony drogi (wystaje jedynie krzyż na frontowej wieży), po drugie, trudno złapać właściwą perspektywę.
W Chociszewie można skończyć pieszą wycieczkę od Starego Radzikowa. Wciąż jeszcze jeżdżą PKS-y, którymi dostać się można do Warszawy bądź Płocka, nawet po zmroku.

Galeria:

 Chociszewo - kościół drewniany  Chociszewo - kościół drewniany  Chociszewo - kościół drewniany  Chociszewo - kościół drewniany  Chociszewo - kościół drewniany  Chociszewo - kościół drewniany 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. nowodworskim, gm. Czerwińsk,
52°25’7.10″N,                         20°23’13.40″E.
GLat = 52.418638888889,      GLng = 20.387055555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank