Chotum – kościół p.w. MB Częstochowskiej

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. MB Częstochowskiej z połowy XVII w., prawdopodobnie w 1644 r., bądź też na początku XVIIIw. Zbudowany jako kaplica dworska (pełnił tą funkcję do połowy XIX w.). Remontowany w 1900 r., 1924 r. oraz 1953 r oraz w latach 2011-13 (m.in odnowienie elewacji zewnętrznej, wymiana poszycia dachowego na gont).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Jednonawowy, orientowany. Świątynia posiada dość krótką i szeroką nawę oraz węższe i niższe prezbiterium, zamknięte trójbocznie z ukośnie dostawioną zakrystią. Gontowy dach dwukalenicowy, dwuspadowy, nad prezbiterium przechodzący w trójpołaciowy. Ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę nad prezbiterium, zwieńczoną hełmem cebulastym z latarnią, oraz druga, czworoboczna wieżyczka ulokowana nad nawą. Zwieńczona jest ostrosłupowym hełmem.

Wnętrze:

Wnętrze przykrywa strop płaski z polichromią ornamentalną. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Ołtarz główny z obrazem MB Częstochowskiej oraz ambona późnobarokowe z I połowy XVIII w. Granitowa kropielnica gotycka z przeł. XV i XVI w. 

 

Galeria:

 Chotum - kościół drewniany  Chotum - kościół drewniany  Chotum - kościół drewniany  Chotum - kościół drewniany  Chotum - kościół drewniany  Chotum - drewniany kościół  Chotum - drewniany kościół  Chotum - drewniany kościół  Chotum - drewniany kościół  Chotum - okno drewnianegoy kościoła

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. i gm. Ciechanów,
52°53’20.92″N,                       20°27’56.10″E.
GLat = 52.889144444444,      GLng = 20.465583333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank