Chynów – kościół p.w. Świętej Trójcy

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętej Trójcy z p. XVII w. Materiał do budowy obecnego kościoła wykorzystano z poprzedniej świątyni z 1531 r., przez co uznawany jest za najstarszy kościół na Mazowszu. Remontowany w latach 1871–3, 1930–4 i 1948–50 (dobudowa kruchty i wieżyczki na dachu).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, zbudowany z drewna modrzewiowego pochodzącego ze starszej światyni, oszalowany, wzmocniony lisicami. Jednonawowy. Nie jest orientowany. Front zwieńczony jest trójkątnym szczytem i poprzedzony dobudowaną później kruchtą. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte jest trójbocznie z dostawionymi z boku zakrystią i skarbczykiem z lożami na piętrze i zewnętrznymi schodami wejściowymi. Gontowy dach jednokalenicowy, trójspadowy, z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej, zwieńczoną hełmem o kształcie ostrosłupa. 
 

Wnętrze:

Wnętrze przykrywa strop płaski wspólny dla dany i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty jest na czterech słupach z wysuniętą częścią środkową i prospektem organowym (prawdopodobnie XVIII w.). W świątyni zachowało się bogate, głównie barokowe, wyposażenie. Rokokowa nastawa ołtarzowa z I poł. XVIII w. zwieńczona polichromowanymi figurami św. Józefa i św. Jana Nepomucena. Dwa ołtarze boczne: jeden późnorenesansowy z barokowym obrazem Matki Bożej oraz figurami św. Zofii z trzema córkami oraz św. Marii Magdaleny, drugi w stylu barokowym z XIX w. Belka tęczowa, niedawno przywrócona na swoje pierwotne miejsce, z figurami świętych i krucyfiksem. Z dawnego wystroju kościoła zachowała się jeszcze barokowa ambona, chrzcielnica oraz prospekt organowy. 

 

Galeria:

 Chynów - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Chynów - kościół drewniany  Chynów - kościół drewniany  Chynów - kościół drewniany  Chynów - detal kościoła drewnianego - lisica  Chynów - stare zdjęcie - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Chynów - stare zdjęcie - kościół drewniany    Chynów - stare zdjęcie - kościół drewniany

 

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. grójeckim,
51°54’14.44″N, 21° 4’52.29″E
GLat = 51.904011111111, GLng = 21.081191666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank