Czarnia – kościół p.w. św. Michała Archanioła

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. św. Michała Archanioła z 1921 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji słupowo-ramowej, oszalowany. Orientowany. Trójnawowy. Nawa na planie wydłużonego prostokąta, z węższym prezbiterium od wschodu, zamkniętym trójbocznie. Po obu stronach prezbiterium dobudowane: od północy zakrystia, od południa składzik z kruchtą. Blaszany dach dwuspadowy – naczółkowy nad przednią częścią nawy, przechodzący nad prezbiterium w wielopołaciowy. Oddzielne daszki przyczółkowe nad zakrystią i składzikiem. Czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę, przechodząca w drugiej kondygnacji w ośmiobok.
 

Wnętrze:

Wnętrze rozdzielone czterema parami słupów po dwa w rzędzie, wzmocnionych zastrzałami. Nad nawą główną i prezbiterium oddzielne sklepienia kolebkowe, w nawach bocznych stropy płaskie. Wnętrze niezabytkowe. Belka tęczowa, oddzielająca nawę od prezbiterium, z umieszczonym na niej współczesnym krucyfiksem.

 

Ciekawostka:

Według projektu zatwierdzonego w 1921 roku kościół miał być konstrukcji zrębowej, jednak z nieznanych przyczyn projekt zmieniono. 

Galeria:

Czarnia - kościół drewniany  Czarnia - kościół drewniany  Czarnia - kościół drewniany  Czarnia - kościół drewniany  Czarnia - kościół drewniany  Czarnia - kościół drewniany i dzwonnica drewniana

 

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. ostrołęckim,
53°15’58.98″N,                       21°36’50.20″E
GLat = 53.266383333333,     GLng = 21.613944444444
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank