Czerwińsk nad Wisłą – dzwonnica

SONY DSC

Historia:

Dzwonnica z 1839 r., pozostałość po drewnianym zespole kościelnym. Stoi na cmentarzu grzebalnym.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, oszalowana. Szalunek w słabej kondycji, częściowo odpada. Częściowo przegnite podwaliny. Po dwa otwory głosowe z każdej strony, część zasłonięta szmatami. Dach namiotowy, z dachówki.
 
Ciekawostka:
Jest to jedna z najbardziej malowniczych a jednocześnie najbardziej zagrożonych dzwonnic drewnianych województwa mazowieckiego. Na pewno warto poświęcić jej chwilę przy okazji odwiedzania sławnego na cały kraj romańskiego kościoła murowanego. Warto, bo nie wiadomo, jak długo jeszcze będzie stała.
Galeria:

Czerwińsk nad Wisłą - dzwonnica drewniana  Czerwińsk nad Wisłą - dzwonnica drewniana  Czerwińsk nad Wisłą - dzwonnica drewniana  Czerwińsk nad Wisłą - otoczenie dzwonnicy drewnianej  

 

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. płońskim,
52°23’43.84″N,                       20°18’51.56″E
GLat = 52.395511111111,       GLng = 20.314322222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank