Czuchleby – kaplica p.w. św. Izydora Oracza

SONY DSC

Historia:

Kaplica pod wezwaniem św. Izydora Oracza z około 1830 r. Pierwotnie unicka. Po upadku powstania styczniowego, kiedy władze carskie zdelegalizowały kościół greckokatolicki, a cerkwie unickie zostały obsadzone przez prawosławnych popów, kaplica w Czuchlebach została zamknięta. W 1905 r., po dekrecie cara, kaplicę przejęli katolicy i odremontowali. W tym czasie posadzono wokół rosnące do dziś lipy. Remontowana w 1929 r. – zmieniono dach na blaszany. Obecnie w okresie letnim i jesiennym msze katolickie odprawiane co miesiąc.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kaplica konstrukcji zrębowej, oszalowana. Zbudowana na planie prostokątu, bez wyodrebnionego prezbiterium. Z przodu wysunięty daszkiem wsparty na dwóch kolumnach. Pod okapem ciekawe przedstawienie Oka Opaczności, noszące cechy sztuki ludowej. Blaszany dach jednokalenicowy, trójspadowy. Kwadratowa wieżyczka na sygnaturkę.
 
Wnętrze:
Niezabytkowe
 

Galeria:

Czuchleby - kaplica drewniana  Czuchleby - kaplica drewniana  Czuchleby - kaplica drewniana  Czuchleby - kaplica drewniana  Czuchleby - kaplica drewniana  Czuchleby - oko opatrzności na kaplicy drewnianej

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. i gm. Łosice,
52°14’22.42″N,                      22°47’11.28″
GLat = 52.239561111111,      GLng = 22.786466666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank