Dąbrowa – kościół p.w. św. Stanisława Biskupa

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa z lat 1795 – 1801. Zbudowany w Ostrowi Mazowiecka. W 1895 r. po konsekracji w tym mieście nowej murowanej świątyni, dzięki staraniom proboszcza dąbrowieckiej parafii ks. J. Bilińskiego przeniesiony na nowe miejsce.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, posadowiony na podmurówce z kamieni polnych. Nie orientowany. Fasada ujęta w dwie trójkondygnacyjne wieże, kwadratowe u spodu, przechodzące w ośmioboczne. Nawa wzniesiona na planie prostokąta, prezbiterium mniejsze, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Blaszany dach dwukalenicowy. Wieże zwieńczone hełmami ostrosłupowymi z krzyżami. 
 

 

Wnętrze:
Wnętrze strop płaski z fasetą, wspólny dla nawy i prezbiterium. Polichromia z 1966 r., wykonana przez T. Drapiewskiego. Chór muzyczny z organami 9 głosowymi wykonanymi przez D. Biernackiego. 
 

Galeria:

Dąbrowa - kościół drewniany  Dąbrowa - kościół drewniany  Dąbrowa - kościół drewniany  Dąbrowa - kościół drewniany  Dąbrowa - kościół drewniany  Dąbrowa - drewniany kościół   Dąbrowa - drewniany kościół   Dąbrowa - drewniany kościół

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. mławskim, gm. Strzegowo,
52°57’58.69″N,                          20°16’40.95″E
GLat = 52.966302777778,        GLng = 20.278041666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank