Dąbrówka – kościół p.w. św. Anny

SONY DSC

 Historia:

Kościół p.w. Świętej Anny z lat 1891 – 92. Zbudowany z drewna pozostałego po kaplicy zbudowanej w 1798 r. oraz rozebranego kościoła z Kadzidła z 1783 r. Gruntownie restaurowany w 1975 r. oraz ostatnio w latach 2012-13 (m.in. wymiana blachy na dachach).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Jednonawowy. Orientowany. Jeden z pięciu kościołów transeptowych w woj. mazowieckim, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Fasada frontowa ujęta w dwie kwadratowe wieże o wysokości 17 m. Ramiona boczne zamknięte są trójbocznie, o kalenicach niższych od nawy głównej. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystią i kruchtą. Blaszany dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną hełmem z latarnią. Wieże zwieńczone blaszanymi hełmami z latarniami.
 

 

Wnętrze:

Wnętrze przykrywają stropy płaskie z fasetami. Chór muzyczny wsparty na słupach z arkadami z neogotyckim prospektem organowym z k. XIX w. Ołtarz główny, dwa boczne i ambona pochodzą z 2 poł. XIX w. W ołtarzu głównym obraz MB z Dzieciątkiem z połowy XVIII w. Na obraz są nałożone sukienki i drewniane korony. Odsłaniany w niedzielę. Kropielnica granitowa. Cynowy krzyż ołtarzowy oraz trzy ludowe feretrony.

 

 

Galeria:

Dąbrówka - kościół drewniany  Dąbrówka - kościół drewniany  Dąbrówka - kościół drewniany  Dąbrówka - kościół drewniany  Dąbrówka - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Dąbrówka - kościół drewniany  Dąbrówka - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Dąbrówka - kościół drewniany

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. ostrołęckim, gm. Lelis,
53°12’37.93″N,                         21°39’4.77″E
GLat = 53.210536111111,        GLng = 21.651325
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank