Dobieszyn – kościół p.w. Świętej Teresy

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus z 1946-49 r. zbudowano na miejscu drewnianej kaplicy z 1935 r., spalonej w 1945 r, według projektu architekta W. Prokulskiego staraniem księdza Kazimierza Kniedziałowskiego. Kościół był restaurowany w 1982 r.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami. Trójnawowy. Wieża od frontu z izbicą, osadzona częściowo na nawie. Prezbiterium mniejsze od nawy z symetrycznie dostawionymi po bokach zakrystiami. Wejście główne poprzedzone podcieniem wspartym na sześciu drewnianych słupach. Blaszany dach dwukalenicowy, z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną daszkiem namiotowym. Wieża zwieńczona dachem namiotowym.

 

Wnętrze:
Niezabytkowe. Ciekawym faktem jest istnienie empor, spotykanych zwykle w kościołach ewnagelickich.

 

Galeria:

Dobieszyn - kościół drewniany  Dobieszyn - kościół drewniany  Dobieszyn - kościół drewniany  Dobieszyn - kościół drewniany  Dobieszyn - kościół drewniany  Dobieszyn - kościół drewniany  Dobieszyn - detal kościoła drewnianego  Dobieszyn - detal kościoła drewnianego - lisica  

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. białobrzeskim, gm. Stromiec,
51°36’59.29″N,                         21°11’33.07″E
GLat = 51.616469444444,       GLng = 21.192519444444
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank