Dobrzyków – kościół p.w. Narodzenia NMP

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Narodzenia NMP zbudowany przez dziedzica wsi, wojewodę witebskiego Józefa Sołłohub w 1774 r. na miejscu poprzedniego kościoła z 1609/1635 r., z którego pozostała murowana zakrystia. Remontowany w II połowie XIX w. i w latach 1972 – 74 (wymiana szalunku, pokrycia dachu i konserwacja wnętrz).

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, wzmocniony lisicami, oszalowany. Jednonawowy. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z murowaną zakrystią – pozostałością z poprzedniego kościoła. Nawa na rzucie zbliżonym do kwadratu. Frontowe wejście główne osłonięte jest blaszanym daszkiem dwuspadowym wspartym na dwóch filarach. Blaszany dach jednokalenicowy, nad nawą i zakrystią dwuspadowy, nad prezbiterium trójspadowy. Ośmioboczna wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej zwieńczona stożkowym hełmem z latarnią.

 

Wnętrze:
Wnętrze z cennym, głównie barokowym wyposażeniem przykryte stropem kasetonowym. Nad zakrystią sklepienie kolebkowo-krzyżowe oraz kolebkowe z lunetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch profilowanych słupach. . Belka tęczowa z późnogotyckimi rzeźbami grupy Ukrzyżowania, barokowym krucyfiksem i datą budowy „A.D. 1774”. Wyposażenie przeniesione z nieistniejącego kościoła Norbertanek z Płocka: ołtarz główny z p. XVIII w. ze słynącym łaskami obrazem MB z Dzieciątkiem z 1 poł. XVII w., cztery ołtarze boczne (wczesnobarokowy z 1 poł. XVII w. i trzy barokowe z XVIII w.), ambona późnorenesansowa z k. XVI w. z fragmentami z XVIII w. Chrzcielnica z piaskowca z XVI w. z pokrywą drewniana z XVII w. W prezbiterium ozdobne stale z XVIII w. Cenny późnorenesansowy świecznik wiszący (meluzyna) z k. XVI w. o kształcie głowy jelenia. Późnogotyckie figury z p. XVI w.
Kilka słów o obrazie z ołtarza głównego. ”Obraz, który przez historyków sztuki datowany jest na I połowę XVII wieku, został namalowany na desce. Tło malowidła przykryte jest obecnie pąsowym materiałem, do którego przymocowano liczne wota dziękczynne. Postacie Maryi i Dzieciątka okryte są piękną sukienką z brokatu wyszywaną złotą nicią i perłami, a nad ich głowami znajdują się korony z XVII wieku. Na zasuwie umieszczony jest obraz św. Anny Samotrzeciej z I połowy XIX wieku. Dziś trudno jest ustalić kiedy dokładnie obraz Matki Najświętszej trafił do dobrzykowskiej świątyni. Prawdopodobnie początkowo znajdował się w pobliskich Górkach Dobrzykowskich, gdzie obecnie znajduje się kaplica, a w niej kopia cudownego obrazu. W tychże Górkach miały miejsce w początkach XVIII wieku objawienia, ale na ich temat nie ma żadnych informacji, poza przekazem o cudownym źródełku, które tam bije. Wydaje się jednak, że kult obrazu Pani Dobrzykowskiej był znacznie wcześniejszy, o czym przekonuje nas fakt, ze już w 1677 r. spisywano łaski w specjalnej księdze. Została ona zabrana przez ks. bp. Ruszkiewicza na wystawę Maryjną do Warszawy i niestety w czasie zawieruchy pierwszej wojny światowej zaginęła. Kult Maryjny w Dobrzykowie jest jednak wciąż żywy. Świadczą o tym liczne pielgrzymki przybywające z Płocka i okolicznych parafii, szczególnie w dniach głównych odpustów przypadających na Zielone Świątki i uroczystość Narodzenia NMP, 8 września.”(informacje ze strony Parafii Dobrzyków)

Ciekawostka:

Tuż na przeciwko kościoła znajduje się zrujnowany budynek, prawdopodobnie przebudowany budynek dworski. Dopóki wciąż stoi, warto poeksplorować opuszczoną budowlę. Szczególnie polecamy wizytę ze statytwem i aparatem – ciekawe zdjęcia murowane :)

Galeria:

 Dobrzyków - otoczenie drewnianego kościoła  Dobrzyków - kościół drewniany  Dobrzyków - kościół drewniany  Dobrzyków - kościół drewniany  Dobrzyków - kościół drewniany  Dobrzyków - kościół drewniany  Dobrzyków - kościół drewniany  Dobrzyków - lisica - kościół drewniany

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. płockim, gm. Gąbin,
52°28’12.68″N,                          19°45’0.59″E
GLat = 52.470188888889,         GLng = 19.750163888889
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank