DREWNIANE DZIEDZICTWO MAZOWSZA – społeczne wytyczanie szlaków turystycznych – część II
Mazowsze nie jest powszechnie uważane za skarbiec zabytków architektury drewnianej i nie jest znane pod tym względem samym mieszkańcom miejscowości zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego czy turystom z innych województw. Niniejszym projektem przełamujemy to myślenie! Otwieramy 2. edycję projektu „Drewniane dziedzictwo Mazowsza – społeczne wytyczanie szlaków turystycznych”.
W 2019 r., w ramach I edycji projektu „Drewniane dziedzictwo Mazowsza – społeczne wytyczanie szlaków turystycznych”, utworzyliśmy 30 rowerowych i 10 samochodowych tras turystycznych, obejmujących zabytki drewnianej architektury Mazowsza. Co cieszy nas szczególnie – już otrzymujemy pozytywne informacje, że z naszych szlaków z powodzeniem korzystają użytkownicy z terenu województwa mazowieckiego oraz turyści! W ramach II edycji zadania (2020 r.) wytyczymy kolejne szlaki po mazowieckich drewnianych obiektach sakralnych, pałacach i dworach, młynach i wiatrakach, chałupach i skansenach. Prace prowadzimy z udziałem wolontariuszy.
Na szlakach poza zasadniczymi punktami – obiektami drewnianej architektury historycznej – zaznaczamy miejsca, gdzie można skosztować kuchni regionalnej lub kupić lokalnie wyrabiane produkty. Nasze trasy są przygotowywane w wariancie rodzinnym (łatwiejszym) oraz wariancie aktywnym (trudniejszym, dla wymagających), zamieszczone są na nich także dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Trasy rowerowe są w oparciu o istniejącą sieć komunikacyjną kolei mazowieckich, dodatkowo na mapach podajemy informacje o wybranych obiektach noclegowych, pozwalające zaplanować wyjazdy wielodniowe.
Dofinansowano ze środków Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków
Partner projektu: Fundacja Hereditas
Patronat medialny:
Paweł Mazurkiewicz
Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)
- Drewniane dziedzictwo Mazowsza – część II - 30 października 2020
- Drewniane Dziedzictwo Mazowsza - 14 listopada 2019
- Tworzymy fotoobraz! - 3 marca 2017