‚Drewniane Lubelskie’ – test fotoksiązki firmy Saal Digital Polska

W ramach udziału w testach fotoksiążki Saal Digital Polska dostałem możliwość stworzenia i zrecenzowania samodzielnie zrobionej pozycji. Ponieważ rozszerzamy naszą działalność na całą Polskę, zdecydowałem się przygotować książkę poświęconą wybranym zabytkom architektury drewnianej województwa lubelskiego. Wybrałem książkę o 60 stronach, wersję z matowymi stronami wewnętrznymi i błyszczącą okładką, w stosunkowo niewielkim formacie kwadratowym 19/19 cm.

fotoksiazka-1

Wersję internetową publikowałem już na portalu facebooku kilka dni temu – wczoraj zaś dostałem wersję papierową.

Na początek powinienem wspomnieć o procedurze tworzenia książki. Program przypomina nieco łatwiejszą i intuicyjną wersję Adobe InDesign. Są szablony i predefiniowane opcje, ale zdecydowałem się postawić na całkowicie czystą, czarną stronę. Aby dodać numerację strony posłużyłem się polami tekstowymi, które umożliwiły mi odpowiednie ich ustawienie – później w FAQ dowiedziałem się, że jest to jedyny sposób. W programie mamy duży dobór czcionek (nie wszystkie jednak mają polskie litery).

Drewniane Lubelskie - fotoksiążka

Jak Państwo widzicie, skupiłem się nie tylko na zdjęciach, ale także na dodatkowych informacjach. Dodałem więc mapę z zaznaczonymi lokalizacjami obiektów czy miniaturki rysunków tychże obiektów. Przygotowanie całości zajęło mi nieco czasu, ale na plus muszę dodać możliwość blokowania określonych pól tekstowych czy rysunków, dzięki czemu ponad 80 pól tekstowych (!) nie rozjechało się w trakcie produkcji.

Drewniane Lubelskie - fotoksiążka

Kilkukrotnie wysyłałem maile do działu technicznego i uzyskałem potrzebne informacje. Inaczej, niż w przypadku tworzenia książki, zdjęcia pozostały w formacie RGB. Przygotowanie całości zajęło mi jednak nieco czasu, jednak nie takie proste jest przygotowanie, właściwe osadzenie i skalibrowanie ponad 300 zdjęć. Przygotowałem też okładkę (w której na marginesie popełniłem błąd, zamieniając pierwszą stronę z ostatnią :) ).

fotoksiazka-2

UWAGA: żeby zapłacić za fotoksiążkę należy mieć kartę kredytową bądź konto pay-pal. Warto o tym wcześniej wiedzieć.

Już chwilę po wysłaniu (sobota wieczorem) dostałem wersję internetową fotoksiążki. W poniedziałek fotoksiążka była już zrobiona. Szybko! Warto więc przed wysłaniem zamówienia kilka razy sprawdzić, czy wszystko w porządku, bo później nie będzie już pewnie możliwości poprawy. Podróż z Siegen (Niemcy) do Warszawy zajęła jej nieco mniej niż cztery dni, co jest chyba niezłym wynikiem. Do opakowania nie mogę się w żaden sposób przyczepić.

Jak wygląda fotoksiążka? Cóż, spodziewałem się o wiele cieńszego wydawnictwa. Całość została wydrukowana prawdopodobnie na jednej długiej szpuli papieru fotograficznego i w post-produkcji złożona w książkę. Znakomita sprawa – nie ma problemu straty miejsca na szycie i daje możliwość stworzenia panoram. Strony są grube, ale jednocześnie dość elastyczne, więc nie ma problemu z możliwością ich przypadkowego złamania. Kolory odwzorowane bardzo dobrze – wybrałem zarówno zdjęcia dzienne jak i nocne, a także kilka HDRów. Pamiętajcie, by ciemne zdjęcia dzienne dość silnie rozjaśnić, by uzyskać możliwie najlepszy efekt – szczególnie gdy chcecie użyć ich stosunkowo małych! Firma Saal umożliwia pobranie profilu barwnego przed złożeniem, więc przy użyciu photoshopa czy lightrooma można właściwie całość skalibrować. Nocne zdjęcia w szczególności mi się podobają. Także czarno-białe rysunki wyszły świetnie. Okładka wykonana bardzo solidnie, dość szeroki grzbiet dał także możliwość oznakowania książki, dzięki czemu łatwiej będzie ją znaleźć na półce :)

Tomaszów Lubelski - kościół nocą (fot. Paweł J. Mazurkiewicz)

Tomaszów Lubelski – kościół nocą (fot. Paweł J. Mazurkiewicz)

Na razie zdjęcia fotoksiążki wykonałem w bardzo słabym świetle komórką, więc nie powalają one jakością, ale mam nadzieję, że pozwolą Państwu ocenić jej wygląd. Ze swojej strony jestem bardzo zadowolony i na pewno skorzystam jeszcze nie raz z tej opcji.

Drewniane Lubelskie - fotoksiążka Drewniane Lubelskie - fotoksiązka Drewniane Lubelskie - mapa Drewniane Lubelskie

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank