Drogiszka – kościół p.w. MB Częstochowskiej

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. MB Częstochowskiej (dawniej p.w. Świętego Krzyża) z XVII w. (przytaczane daty budowy: 1635, 1644 lub 1668 r.). Wielokrotnie remontowany (1793, 1890, 1933 i 1958 r.)

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany z ozdobnymi listwami. Jednonawowy. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte jest prostokątnie z zakrystią dobudowaną na osi budowli. Wejście frontowe poprzedzone jest okazałym podcieniem z gontowym dachem, wspartym na 12 słupach. Nadbudowano nad nim kwadratową wieżę konstrukcji słupowej, pełniącą funkcję dzwonnicy, zwieńczoną baniastym blaszanym hełmem. Nad nawą i prezbiterium oddzielne gontowe dachy trójspadowe, pięciospadowy nad zakrystią. Czworoboczna wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona blaszanym, cebulastym hełmem z latarnią. 
  

Wnętrze:

Wnętrze przykrywa strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na dwóch profilowanych słupach z mieczami oraz ażurową balustradą. Wystrój wnętrza surowy. Obraz „Przemienienie Pańskie” cieszący się lokalnym kultem, pochodzący z XVII w.

Galeria:

Drogiszka - otoczenie drewnianego kościoła  Drogiszka - otoczenie drewnianego kościoła  Drogiszka - otoczenie drewnianego kościoła  Drogiszka - kościół drewniany  DSC03834  Drogiszka - kościół drewniany  Drogiszka - kościół drewniany  Drogiszka - kościół drewniany  Drogiszka - kościół drewniany

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. mławskim, gm. Strzegowo,
52°57’4.23″N,                     20°22’53.85″E
GLat = 52.951175,              GLng = 20.381625
UWAGA: Kościół znajduje się ponad dwa kilometry poza wsią Drogiszka. Należy kierować się na Budy Sułkowskie. Dojazd możliwy albo od strony Niedzborza na północny-wschód w stronę (do zagajnika), albo od Drogiszki na wschód i w prawo w pierwszą (przejezdną) drogę.
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank