Gąsiorowo – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1792 r. Zbudowany staraniem biskupa płockiego Hilarego Szembeka. Przebudowany na p. XX w. Uszkodzony w 1945 r. Remontowany w 1950 r., w latach 80 i 90 XX w. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Trójnawowy. Orientowany. Prezbiterium węższe od nawy, zamknięte prostokątnie z dostawionymi od boku zakrystią i składzikiem. Fasada frontowa z dwoma bocznymi ryzalitami będącymi pozostałością dwóch wież usuniętych w trakcie przebudowy, pomiędzy którymi znajduje się kruchta. Gontowy dach jednokalenicowy z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną drewnianym hełmem.
 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone dwoma rzędami słupów po dwie sztuki. Nakryte stropem płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja i dwa boczne barokowe z XVIII w. Barokowa ambona i chrzcielnica z XVIII w.
 

Galeria:

Gąsiorowo - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Gąsiorowo - kościół drewniany  Gąsiorowo - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Gąsiorowo - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Gąsiorowo - kościół drewniany i dzwonnica drewniana  Gąsiorowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Gąsiorowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Gąsiorowo - kościół drewniany  Gąsiorowo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Gąsiorowo - kościół drewniany  Gąsiorowo - detal kościoła drewnianego  Gąsiorowo - detal kościoła drewnianego  

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. pułtuskim, gm. Świercze Koty,
52°41’35.99″N,                         20°53’25.34″E.
GLat = 52.693330555556,        GLng = 20.890372222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank