Glinianka – kościół p.w. Świętego Wawrzyńca

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z 1763 r. Wzniesiony na miejscu poprzedniego kościoła z XVI w. W 1883 r. dobudowa dwóch zakrystii murowanej i drewnianej. Niedawno remontowany (wymiana poszycia dachowego na gont, odnowienie elewacji zewnętrznej)

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Jednonawowy. Orientowany. Nawa na planie prostokąta, prezbiterium mniejsze, zamknięte trójbocznie z bocznymi kwadratowymi zakrystiami. Kruchty dostawione od frontu i z boku nawy. Gontowy dach dwukalenicowy, ze smukłą, czworoboczną blaszaną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną latarnia i kulą. Na dachu od frontu nawy dostawiony krzyż. 
 
 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone dwoma rzędami słupów po dwie sztuki, tworzącymi dwie bardzo wąskie pseudo-nawy boczne. Nakryte jest stropem płaskim w nawie i pozornym sklepieniem kolebkowym w prezbiterium. Chór muzyczny wysunięty ku wnętrzy wsparty jest na dwóch słupach z prospektem organowym i prostej linii parapetu z tralkami. Belka tęczowa z późnogotyckim krucyfiksem z 2 poł. XVI w. Wystrój wnętrza o charakterze barokowo – ludowym z XIX w. Obrazy z XVIII w. 

 

Ciekawostka:
W kościele nagrywano odcinki do serialu TVP „Plebania”. 
W ołtarzu bocznym znajduje się otoczony lokalnym kultem obraz Matka Boża Gliniecka”, pochodzący z przełomu XIX i XX w. Jest to kopia fragmentu „Madonny Sykstyńskiej” Rafaela Santi. Ruchomą zasłonę obrazu stanowi wizerunek Matki Bożej w srebrnej sukience, ufundowany przez parafian w 1956 r. W trakcie renowacji w 2009 r. odkryto, że pod spodem są naklejone na deskę tylko fragmenty twarzy i dłoni. Właściwy obraz został odnaleziony.

 

 

Galeria:

Glinianka - kościół drewniany  Glinianka - kościół drewniany  Glinianka - kościół drewniany  Glinianka - kościół drewniany  Glinianka - kościół drewniany  Glinianka - kościół drewniany   Glinianka - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. otwockim, gm. Wiązownia,
52° 7’52.57″N,                          21°25’5.07″E
GLat = 52.131269444444,       GLng = 21.418075

 

Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank