Goleszyn – kościół p.w. św. Mateusza

SONY DSC

Historia:

Kościół p.w. Świętego Mateusza zbudowany w latach 1762 – 65 staraniem właścicieli Goleszyna, Ignacego i Szczepana Miszewskich. Remontowany w latach 1816-17, 1940 i po wojnie. Rozbudowany na przełomie lat 80 i 90 XX w. o murowaną część według projektu inżynierów M. Rerutkiewicza i K. Hibnera. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniano-murowany kościół, część drewniana konstrukcji zrębowej, oszalowana z olistwowieniem. Jednonawowy. Orientowany. Nawa prostokątna, prezbiterium mniejsze, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta główna z zachodniej strony nawy, kruchta boczna od południa. Frontowa część kościoła murowana. Blaszany dach dwukalenicowy z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem z latarnią. Nad zakrystią daszek pulpitowy.
 

Wnętrze:

Wnętrze przykrywają stropy płaskie. Ozdobione jest polichromią ornamentalną. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach ozdobnie rzeźbionych słupach z rokokowym prospektem organowym. Belka tęczowa z barokową Grupą Ukrzyżowania z 2 poł. XVII w oraz wyrytą datą „A.D. 1762”. Ołtarz główny barokowy z ok. 1700 r. Dwa późnobarokowe ołtarze boczne z II połowy XVIII w. Późnobarokowe ambona i chrzcielnica także z 2 poł. XVIII w

 

 

Galeria:

Goleszyn - kościół drewniano-murowany  Goleszyn - kościół drewniano-murowany  Goleszyn - kościół drewniano-murowany  Goleszyn - kościół drewniano-murowany  Goleszyn - kościół drewniano-murowany  Goleszyn - kościół drewniano-murowany  Goleszyn - drewniano-murowany kościół   Goleszyn - drewniano-murowany kościół   Goleszyn - nagrobek

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. i gm. Sierpc,
52°46’57.81″N,                    19°43’38.32″E.
GLat = 52.782725,              GLng = 19.727311111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank