Gończyce – kościół

Gończyce - kościół drewniany

Historia:

Kościół zbudowany w 1740 r. na miejscu wcześniejszego, pięćdziesięcioletniego kościoła. Restaurowany w latach: 1864 i 1871. Nawa przedłużana w latach: 1893 i 1934. Remontowany w latach: 1946 i 1958. Od czasu wybudowania nowego murowanego kościoła nieużywany – władze kościelne nie za bardzo mają pomysł, co z nim obecnie robić.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony licisami. Orientowany. Jednonawowy, zbudowany na rzucie prostokąta, z węższym prezbiterium, zamkniętym trójbocznie. Po obu stronach prezbiterium dobudowane na planie prostokątów: skarbczyk i zakrystia. Dach krokwiowo-stolcowy, kryty blachą. Dach dwuspadowy, od strony wschodniej trójspadowy, nad częścią środkową korpusu niewielka wieżyczka na sygnaturkę. 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim z fasetą. Od strony zachodniej w korpusie nawy wydzielona wewnętrznie sień, nad którą umieszczony jest chór muzyczny. Łuk tęczowy, na nim belka z krucyfiksem. Zabytkowe, barokowe wyposażenie wnętrza zostało w większości przeniesione do nowego, murowanego kościoła parafialnego.

 

Galeria:

Gończyce - kościół drewniany  Gończyce - dzwonnica i kościół drewniany  Gończyce - kościół drewniany  Gończyce - kościół drewniany  Gończyce - kościół drewniany  Gończyce - drewniany kościół   Gończyce - drewniany kościół   Gończyce - drewniany kościół   Gończyce - drewniany kościół   Gończyce - dzwonnica i kościół drewniany  Gończyce - detal kościoła drewnianego  Gończyce - detal kościoła drewnianego  Gończyce - detal kościoła drewnianego

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. garwolińskim, gm. Sobolew,
51°46’36.44″N,                             21°43’13.50″E
GLat = 51.776788888889,           GLng = 21.720416666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank