Gródek – kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa

Gródek - kościół drewniany pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, dawna cerkiew, z 1743 r.

Historia:

Cerkiew z 1743 r. wystawiona z fundacji biskupa Antoniego Sebastiana Dembowskiego. W 1874 r. cerkiew unicką władze carskie siłą zamieniły na prawosławną. Za opór stawiany przez wiernych wieś poniosła karę: w lutym i marcu 1875 r. musiała wyżywić pięciuset rosyjskich żołnierzy, a dwóch parafian zesłano na Sybir. Edykt tolerancyjny z 1905 r. umożliwił przejście tutejszym unitom na obrządek łaciński. W 1915 r. niemieckie władze okupacyjne przekazały cerkiew tejże parafii. Od 1919 r. parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej, oszalowana, wzmocniona lisicami. Nieorientowana (prezbiterium skierowane na północny wschód). Dwudzielna. Nawa i prezbiterium na planie prostokąta, prezbiterium mniejsze. Blaszany dach dwukalenicowy – dwuspadowy nad nawą i trójpołaciowy nad prezbiterium z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną cebulastym hełmem z krzyżem. Wejście do nawy osłania dwuspadowy daszek wsparty na czterech słupach. W zachodnim szczycie nad nawą umieszczono niewielkie okrągłe okienko (oculus). Granitowa kropielnica, mogąca pochodzić z najstarszej tutejszej cerkwi (XVI w.). postawiona przed wejściem, pod daszkiem.
 

Wnętrze:

Wnętrze świątyni pomalowane jest na biało, nakryte stropem płaskim, podzielone sześcioma słupami w dwóch rzędach po trzy. Nastawa ołtarzowa skomponowana z fragmentów ikonostasu z 1875 r. Ołtarz główny trzyczęściowy – w środkowej arkadzie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w bocznych kopie obrazów: „Św. Józef” i „Św. Teresa z Lisieux”. Ołtarze boczne: prawy z ikoną Matki Bożej otoczoną fragmentami carskich wrót, lewy z barokowym krucyfiksem z XVIII w. Liczne obrazy z II. poł. XIX w. Feretron do noszenia w czasie procesji, z obrazami: „Matka Boża z Dzieciątkiem” w drewnianej sukience (1. poł. XVIII w.) oraz „Św. Jozafat”. Ambona z początku XX w., biała ze złoceniami. 
 

Galeria:

Gródek - kościół drewniany  Gródek - kościół drewniany  Gródek - kościół drewniany  Gródek - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Gródek - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Gródek - kościół drewniany  Gródek - dzwonnica drewniana i kościół drewniany

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. sokołowski, gm. Jabłonna Lacka
52°28’45.70″N,                          22°30’35.67″E
GLat = 52.479361111111,          GLng = 22.509908333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank