Grodziec – kościół p.w. św. Bartłomieja

Grodziec - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Bartłomieja z 1854 r. Postawiony na miejscu tymczasowej kaplicy drewnianej. Remontowany w latach 1888-91 (wymiana poszycia dachu na blachę), 1901, 1964 i w latach 1989 – 91. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Nieorientowany (bądź też – orientowany odwrotnie – prezbiterium skierowane na zachód). Trójnawowy. Obiekt jednobryłowy – z zewnątrz nie wyodrębnione nawa i prezbiterium. Korpus świątyni wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta, a dopiero wewnątrz wyodrębniono prezbiterium oraz kruchtę (od frontu o równej szerokości co nawa). Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z dostawionymi z boku: kruchtą i zakrystią z lożami kolatorskimi na piętrze. Blaszany dach jednokalenicowy. Dwie drewniane, czworoboczne wieżyczki na sygnaturkę, zwieńczone blaszanymi hełmami namiotowymi z latarniami. 
 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone na trzy części sześcioma słupami ustawionymi w dwa rzędy po trzy sztuki. Chór muzyczny także wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym z 1876 r., wykonanym przez warszawskiego mistrza Stanisława Przybyłowicza. Nawa główna i prezbiterium nakryte wspólnym pozornym sklepieniem kolebkowym, natomiast nawy boczne nakryte skośnym stropem płaskim. Ołtarz główny z 2. poł. XIX w., lecz do jego budowy użyto elementów barokowych z XVIII w., z obrazem „Matka Boża Śnieżna”. Po jego obu stronach XVIII-wieczne barokowe rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne z 2 poł. XIX w. Chrzcielnica z poł. XIX w.

 

Galeria:

Grodziec - kościół i dzwonnica  Grodziec - kościół drewniany  Grodziec - kościół drewniany  Grodziec - kościół drewniany  Grodziec - kościół drewniany  Grodziec - drewniany kościół   Grodziec - drewniany kościół   Grodziec - drewniany kościół   Grodziec - drewniany kościół  Grodziec - detal drewnianego kościoła  Grodziec - kaplica grobowa

 

 

Lokalizacja:

Wieś pow. płońskim, gm. Czerwińsk,
52°27’56.29″N,                        20°22’49.93″E
GLat = 52.465636111111,       GLng = 20.380536111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank