Grodzisk – kościół p.w. św. Trójcy

Grodzisk - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętej Trójcy z 1778 r., zbudowany kosztem parafian, jako cerkiew unicką. Uszkodzony w 1944 r. Restaurowany w 1852 r. oraz w 1950 r. W latach 1980-93 wyremontowano konstrukcję zrębową. Kapitalny remont w latach 1999-2003 (m.in nowa wieżyczka na sygnaturkę).
W okresie prześladowań unitów przez władze carskie miejscowość pozostała przy kościele katolickim. W ramach represji proboszcza i niektórych parafian osadzono w więzieniu w Siedlcach. W latach 1875-1919 był użytkowany jako cerkiew prawosławna. Od 1915 roku w kościele jest parafia rzymskokatolicka. Pierwszym proboszczem po odzyskaniu świątyni został ks. Stanisław Próchniewicz.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Dwudzielny, orientowany. Prezbiterium węższe od nawy – obie części na planie prostokątnym. Po dwóch stronach prezbiterium znajdują się zakrystia i skarbczyk, nad którymi umieszczono loże kolatorskie otwarte do wnętrza świątyni. Pomieszczenia te, wraz z lożami, wtopione są w bryłę nawy, skutkiem czego poza nie wystaje tylko krótka część prezbiterium. Do zakrystii, usytuowanej od południa, prowadzą drzwi z zewnątrz. Skarbczyk (od północy) ma jedynie wejście z wnętrza świątyni. Od frontu do nawy przylega kruchta nakryta dwuspadowym dachem. Blaszany dach dwukalenicowy, dwuspadowy, zwieńczony niewielką wieżyczka na sygnaturkę na planie prostokąta. Ażurową, dolną część wieńczy dzwonowaty hełm z kutym, żelaznym krzyżem na szczycie. 

Wnętrze:

Wnętrze podzielone na trzy części sześcioma słupami ustawionymi w dwa rzędy po trzy sztuki. Chór muzyczny także wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym z 1876 r., wykonanym przez warszawskiego mistrza Stanisława Przybyłowicza. Nawa główna i prezbiterium nakryte wspólnym pozornym sklepieniem kolebkowym, natomiast nawy boczne nakryte skośnym stropem płaskim. Ołtarz główny z 2. poł. XIX w., lecz do jego budowy użyto elementów barokowych z XVIII w., z obrazem „Matka Boża Śnieżna”. Po jego obu stronach XVIII-wieczne barokowe rzeźby św. Wojciecha i św. Stanisława. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne z II połowy XIX w. Chrzcielnica z połowy XIX w.

 

Galeria:

Grodzisk - kościół drewniany  Grodzisk - kościół drewniany  Grodzisk - kościół drewniany  Grodzisk - kościół drewniany  Grodzisk - brama kościelna

 

 

Lokalizacja:

Wieś pow. sokołowskim, gm. Sabnie,
52°28’53.44″N,                      22°19’5.88″E
GLat = 52.481511111111,      GLng = 22.3183
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank