Grzebsk – kaplica p.w. św. Leonarda

Grzebsk - kaplica drewniana p.w. Świętego Leonarda z XVIII w.

Historia:

Kaplica p.w. Świętego Leonarda z XVIII w. Remontowana w latach 1980 – 82. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana kaplica konstrukcji zrębowej, oszalowana, wzmocniona lisicami. Zbudowana na murowanej podmurówce na planie wydłużonego ośmioboku. Salowa, bez wyodrębnionego prezbiterium, zamknięta dwubocznie. Blaszany dach jednokalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem z latarnią. 
 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem belkowym. Ołtarz główny z XIX w. Dwa barokowe ołtarze boczne. Późnobarokowa ambona z poł. XVII w. z rzeźbami czterech ewangelistów. 

  

Galeria:

Grzebsk - kaplica drewniana p.w. Świętego Leonarda z XVIII w.  Grzebsk - kaplica drewniana p.w. Świętego Leonarda z XVIII w.  Grzebsk - kaplica drewniana p.w. Świętego Leonarda z XVIII w.  Grzebsk - kaplica drewniana p.w. Świętego Leonarda z XVIII w.  Grzebsk - drzwi kaplicy drewnianej p.w. Świętego Leonarda z XVIII w. 

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. mławskim, gm. Wieczfnia Kościelna.
53°13’24.74″N,                            20°35’32.23″E
GLat = 53.223538888889,           GLng = 20.592286111111
UWAGA: Dojście utrudnione. Kaplica leży na terenach prywatnych dawnego PGR-u. O udostępnienie prosić należy właściciela posesji. Niedaleko kaplicy położone są pozostałości grodziska.
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank