Hadynów – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Hadynów - kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.

Historia:

Kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w., prawdopodobnie z fundacji biskupów łuckich. Restaurowany w 1862 roku, przekształcony w latach 1880-1884 i powiększony o część murowaną w 1902 roku. Od niedawna nieużywany – wybudowano nowy kościół.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniano-murowany, część drewniana konstrukcji zrębowej, oszalowana, wykonana z bali sosnowych. Zbudowany na planie wydłużonego prostokąta na murowano-kamiennej podmurówce. Orientowany. Prezbiterium nie wydzielone od nawy, z boku zakrystia. Od frontu obszerna kruchta. Blaszany dach dwukalenicowy, dwuspadowy, wspólny dla nawy i prezbiterium. Na kalenicy wieżyczka na sygnaturkę nakryta hełmem z latarnią. Część murowana składa się z trzech prostopadłościanów nakrytych dwuspadowym dachem. Nad partiami bocznymi hełmy wieżowe w formie spłaszczonego ostrosłupa zwieńczonego latarnią z wysoką iglicą, nad środkowym rzeźba Jezusa stojącego przodem do drewnianej części kościoła.Trójosiowa elewacja południowa z dekoracyjnym fryzem oraz szczytem oklepkowanym w jodełkę, romby wraz z motywem słońca. Przed wejściem do kościoła znajduje się kamień, który prawdopodobnie był przedchrześcijańskim ołtarzem z wyrytym wgłębieniem ofiarnym.
 

Wnętrze:

Wnętrze trójnawowe, podzielone czterema parami słupów. Chór muzyczny także podparty sześcioma słupami o wyłamanym w części środkowej parapecie. Nawy boczne bardzo wąskie. Wnętrze nakryte stropem płaskim, zawieszonym wyżej nad nawą główną niż nad nawami bocznymi. Prezbiterium otwarte na nawę półkolistym łukiem tęczowym z profilowaną archiwoltą. Wnętrze puste, większość sprzętów przeniesiono do nowego kościoła. We wnętrzu zachowały się barokowe rzeźby aniołów i późnogotycki krucyfiks w stylu ludowym.
  

Galeria:

Hadynów - kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.  Hadynów - kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.  Hadynów - kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.  Hadynów - kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.  Hadynów - kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.  Hadynów - drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.  Hadynów - drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.  Hadynów - drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w.  Hadynów - drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w. - detal  Hadynów - drewniany kościół św. Jana Chrzciciela z przełomu XVII i XVIII w. - wnętrze  

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. łosickim, gm. Olszanka,
52°10’9.47″N,                             22°40’39.21″E.
GLat = 52.169297222222,          GLng = 22.677558333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank