Izdebno Kościelne – Kościół p.w. Zwiastowania NMP

Izdebno Kościelne - kościół p..w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z lat 1772 – 76

Historia:

Kościół p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny zbudowany w latach 1772 – 76. Drewniany korpus dobudowano do murowanej kaplicy p.w. Matki Boskiej z 1621 r. W 1822 r. dobudowano murowana zakrystię. Remontowany w 1842, 1894 i 1925 r. Podpalony w 1990 r. i odbudowany. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z murowaną zakrystią dobudowaną z boku. Kruchta od frontu nawy. Z boku nawy murowana, otynkowana kaplica na planie nieforemnego sześcioboku, zamknięta trójbocznie, o kalenicy niższej od nawy głównej, blaszanym dachu zwieńczonym wieżyczką z latarnią. Gontowy dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę na planie kwadratu, zwieńczoną daszkiem namiotowym.
 

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Wnętrze obite nową boazerią o ciepłym kolorze drewna. Od frontu chór muzyczny wsparty na dwóch drewnianych słupach, o prostej linii parapetu. Ołtarz główny i dwa boczne współczesne. Ambona i chrzcielnica z II poł. XVIII w. Obrazy namalowane przez Józefa Walla z końca XVIII w. 
 

Ciekawostki:

Razem z stojącą nieopodal dzwonnicą drewnianą tworzy jeden z ładniejszych zespołów sakralnych w niedalekiej bliskości Warszawy. Zwiedzenie tych zabytków można połączyć w krótką a przyjemną wycieczkę w celu zwiedzenia Grodziska Mazowieckiego czy Milanówka, skąd do Izdebna Kościelnego naprawdę niedaleko.
 

Galeria:

Izdebno Kościelne - kościół drewniano-murowany  Izdebno Kościelne - kościół drewniano-murowany  Izdebno Kościelne - kościół drewniano-murowany  Izdebno Kościelne - kościół drewniano-murowany  Izdebno Kościelne - dzwonnica drewniana z kościołem  Izdebno Kościelne - dzwonnica drewniana z kościołem  Izdebno Kościelne - dzwonnica drewniana z kościołem  Izdebno Kościelne - dzwonnica drewniana z kościołem  Izdebno Kościelne - dzwonnica drewniana z kościołem  Izdebno Kościelne - kościół drewniano-murowany  Izdebno Kościelne - wnętrze kościoła

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. grodziskim, gm. Grodzisk Mazowiecki,
52° 8’16.83″N,                           20°32’5.86″E
GLat = 52.138008333333,        GLng = 20.534961111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank