Jarnice – kościół p.w. św. Jakuba

Jarnice - kościół drewniany p.w. św. Jakuba z 1783 r.

Historia:

Kościół p.w. św. Jakuba z 1783 r. Pochodzi ze wsi Budziszyn. Na obecnym miejscu kościół stoi od 1819 r. Remontowany w XIX i XX w. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Zbudowany na planie trójbocznie zamkniętego prostokąta na ceglanej podmurówce. Orientowany. Jednonawowy. Prezbiterium tej samej szerokości co nawa. Od frontu kruchta wzniesiona na planie zbliżonym do kwadratu. Blaszany dach jednokalenicowy, nad nawą dwuspadowy, nad prezbiterium trójpołaciowy. Na kalenicy sygnaturka z ostrosłupowym hełmem. 
 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim, prezbiterium oddzielone belką tęczową. Nad wejściem nadwieszony wąski chórem z deskową balustradą. We wnętrzu XVIII-XIX wieczne wyposażenie, malarstwo i rzeźby sakralne w stylu ludowego baroku.
 

Ciekawostka:

Historia przeniesienia kościoła z Budziszyna do Jarnic.
W kościele z Budziszyna w głównym ołtarzu umieszczono obraz Najświętszej Marii Panny Budziszyńskiej, słynący z licznych cudów. W kościele tym zbierało się wielu pielgrzymów na nabożeństwa z okazji świąt narodowych jak: 3-Maja, 30-Listopada, wybuch powstania kościuszkowskiego itp., gdzie śpiewano również pieśni patriotyczne. Rząd carski w obawie, czy z tych licznych rzesz pielgrzymów nie rekrutują się powstańcy postanowił zniszczyć kościół w Budziszynie. Gdy dowiedział się o tym proboszcz parafii w Mokobodach( prawdopodobnie od rosyjskiego oficera, który przebywając w tym kościele dostąpił cudu- odzyskał wzrok, dotychczas nie widział) postanowił usunąć kościół. Potajemnie uzgodnił z hrabią Murawskim termin rozbiórki świątyni i nocami przetransportowano go transportem konnym i wodnym do Jarnic stąd wśród ludzi „utrzymuje” się legenda, że kościół przypłynął rzeką Liwiec. W Jarnicach świątynię tę postawiono dokładnie w tym samym miejscu, co stał poprzednio kościół spalony przez Szwedów. 

Galeria:

Jarnice - kościół drewniany p.w. św. Jakuba z 1783 r.  Jarnice - kościół drewniany p.w. św. Jakuba z 1783 r.  Jarnice - kościół drewniany p.w. św. Jakuba z 1783 r.  Jarnice - kościół drewniany p.w. św. Jakuba z 1783 r.  Jarnice - kościół drewniany p.w. św. Jakuba z 1783 r.  Jarnice - drewniany kościół p.w. św. Jakuba z 1783 r. - detal  Jarnice - drewniany kościół p.w. św. Jakuba z 1783 r. - detal  Jarnice - drewniany kościół p.w. św. Jakuba z 1783 r. - detal  Jarnice - drewniany kościół p.w. św. Jakuba z 1783 r. - detal

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. węgrowskim, gm. Liw,
52°21’36.06″N,                         21°58’41.62″E.
GLat = 52.360016666667,       GLng = 21.978227777778
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank