Jedlińsk – dzwonnica

 Jedlińsk - dzwonnica murowano-drewniana

Historia:

Dzwonnica z 1645 r.

Konstrukcja zewnętrzna:

Dzwonnica ta jest bardzo ciekawą budowlą. Z zewnątrz nie wskazuje bowiem, by posiadała jakikolwiek komponent drewniany. Jest to budynek obmurowany, otynkowany, na planie kwadratu, z dwoma kulistymi otworami głosowymi. Ściany wykończone płaskorzeźbami (?) przypominającymi kolumny doryckie. Całość nakryta blaszanym dachem namiotowym, zwieńczona sterczyną z blaszanym krzyżem.
Z elewacji zewnętrznej jedynym elementem drewnianym są żaluzje na otworach głosowych. Jednakże wnętrze dzwonnicy zdradza przynajmniej częściową konstrukcję drewnianą. Przed murowanymi ścianami konstrukcja słupowo-ramowa, przypominająca nieco konstrukcje kościołów ewangelickich z Dolnego Śląska, bez wypełnienia.  Niestety, nie dotarłem do informacji, czy jest to konstrukcja wtórna, czy pierwotna.
Wewnątrz mieści się dzwon podarowany przez osadników szkockich wyznania kalwińskiego.

 

Galeria:

W najbliższej przyszłości dodane zostaną zdjęcia

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w powiecie radomskim.
św. Wojciecha 2, 26-660 Jedlińsk, Poland
  51°30’39.63″N                  21° 7’26.97″E
GLat = 51.5110083,      GLng = 21.124158333333334
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank