Jedlnia Letnisko – kościół p.w. św. Józefa

Jedlnia Letnisko - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Józefa Oblubieńca NMP z lat 1924 – 26. Dobudowany do murowanej kaplicy z 1905 r. Drewno na budowę przekazał nadleśniczy Stefan Łusakowski. Więcej informacji historycznych na stronie.
 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji mieszanej – zrębowej i łątkowej, oszalowany. Zbudowany w stylu zakopiańskim. Dobudowany do murowanej kaplicy, stanowiącej obecnie prezbiterium, zamkniętej prostokątnie. Na styku nawy i prezbiterium dwie zakrystie po bokach. Bo bokach daszki tworzące swoiste soboty na wzór małopolskich kościołów drewnianych. Kruchta od frontu nawy z głównym wejściem osłoniętym daszkiem na słupach i nadbudowaną wieżą, zwieńczoną izbicą z galeryjką i namiotowym hełmem. Gontowy dach dwukalenicowy, dwuspadowy, osobny nad prezbiterium i nawą, z naczółkiem w tylnej części. 
 

Wnętrze:

Wnętrze przykryte sklepieniem kolebkowym. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach i parapetem z wystawką w części środkowej. 

 

Galeria:

Jedlnia Letnisko - kościół drewniany  Jedlnia Letnisko - kościół drewniany  Jedlnia Letnisko - kościół drewniany  Jedlnia Letnisko - kościół drewniany  Jedlnia Letnisko - kościół drewniany  Jedlnia Letnisko - drewniany kościół   Jedlnia Letnisko - drewniany kościół   Jedlnia Letnisko - drewniany kościół   Jedlnia Letnisko - drewniany kościół i dzwonnica  Jedlnia Letnisko - detal drewnianego kościoła  Jedlnia Letnisko - Drewniana plebania

 

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. radomskim,
51°26’2.97″N,                            21°19’39.61″E. 
GLat = 51.434158333333,        GLng = 21.327669444444
Kościół znajduje się przy ul. Wojciechowskiego.
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank