Jeruzal – kościół p.w. św. Wojciecha i Mikołaja

Jeruzal - kościół drewniany p.w. Świętego Wojciecha i Mikołaja z lat 1757 – 58.

Historia:

Kościół p.w. Świętego Wojciecha i Mikołaja z lat 1757 – 58. Zbudowany z fundacji wojewody mazowieckiego, Kazimierza Rudzińskiego. Przebudowany w 1882 r. – przedłużenie nawy, zakrystii i kruchty. Remontowany w 1946 i 2007 r. 
 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany. Trójnawowy. Orientowany. Prezbiterium mniejszy od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty dobudowane od frontu i z boku nawy. Gontowy dach dwukalenicowy, nad nawą dwuspadowy, nad prezbiterium dwuspadowy przechodzący w wielopołaciowy. Ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, zwieńczona blaszanym hełmem z latarnią. W otoczeniu murowane 
 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stopem płaskim w nawie, natomiast w prezbiterium pozorne sklepienie zwierciadlane. Wnętrze podzielone na trzy części sześcioma profilowanymi słupami w dwóch rzędach po trzy sztuki. Chór muzyczny także wsparty na dwóch słupach. Ołtarz główny i ambona barokowe z połowy XVIII w. Chrzcielnica rokokowa. 
 

Ciekawostka:

W kościele i miejscowości kręcone są odcinki popularnego serialu TVP1 „Ranczo”. Aktorzy i realizatorzy serialu wsparli remont kościoła.

 

 

Galeria:

Jeruzal - kościół drewniany p.w. Świętego Wojciecha i Mikołaja z lat 1757 – 58.   Jeruzal - kościół drewniany p.w. Świętego Wojciecha i Mikołaja z lat 1757 – 58.   Jeruzal - kościół drewniany p.w. Świętego Wojciecha i Mikołaja z lat 1757 – 58.   Jeruzal - kościół drewniany p.w. Świętego Wojciecha i Mikołaja z lat 1757 – 58.   Jeruzal - kościół drewniany p.w. Świętego Wojciecha i Mikołaja z lat 1757 – 58.   Jeruzal - lisica - drewniany kościół

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. mińskim, gm. Mrozy,
52° 3’52.96″N,                       21°50’51.02″E.
GLat = 52.064711111111,      GLng = 21.847505555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank