Kamionka – kaplica

 Kamionka - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica mariawicka p.w. św. Walentego z pocz. XX wieku (prawdopodobnie około 1906 – 1910). Zbudowana z fundacji gospodarzy Kamionki – Franciszka Chrósta i Ludwiki Redy. Od pewnego czasu nieużytkowana, niszczeje.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kaplica drewniana, konstrukcji zrębowej, z zewnątrz oszalowana z olistwowieniem. Posadowiona na kamieniach polnych. Orientowana, zbudowana na planie prostokata, z kruchtą od frontu z wieżą. Dach nakryty dachówką, dwuspadowy. Wieża sześcioboczna, z ażurowym miejscem na sygnaturkę, nakryta blaszanym hełmem z krzyżem.
Budowla sprawia wrażenie zbudowanej w stylu neogotyckim, z dużą liczbą drewnianych ozdobników oszalowania. Szczególnie godny uwagi jest motyw zachodzącego słońca na tylnej ścianie budowli. Okna boczne z prostymi witrażami. Z tyłu rozpadający się ganek i wejście do części mieszkalno-gospodarczej.
Kaplica otoczona jest starodrzewiem i drewnianym ogrodzeniem.

 

Wnętrze:

Kaplica salowa. Za ścianą ołtarzową prezbiterium oraz pomieszczenia gospodarcze. W większości zachowane wyposażenie:

„Wyposażenie stanowi: gotycki ołtarz o wymiarach 1,5 × 1 × 3,5 m, Górna część tabernakulum obrotowa, po bokach dwa drewniane anioły z rękami skrzyżowanymi na piersi, spoglądają w stronę Przenajświętszego Sakramentu, na drewnianych drzwiczkach tabernakulum płaskorzeźbione: hostia, kielich i po bokach obłoki. Nad ołtarzem napis: CHWAŁA NA WYSOKOŚCI BOGU, poniżej krzyż i obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W ołtarzu, po lewej stronie znajduje się schowek na książki. Na ołtarzu trzy pary potężnych mosiężnych świeczników. Ołtarz i prezbiterium odgrodzone są drewnianą balustradą o wysokości 0,7 m. Po lewej stronie zawieszony zegar ścienny, po prawej odkryty konfesjonał. Po prawej stronie od wejścia mosiężna kropielnica w kształcie serca z symbolami: włócznią, kotwicą i koroną cierniową.” (wikipedia)

Od strony frontowej wejście na chór i wieżę. Obecnie ze względu na stan konstrukcji nie polecamy wchodzenia na wieżę.

 

Galeria:

W najbliższej przyszłości dodane zostaną zdjęcia

 

Lokalizacja:

Wieś w powiecie mińskim, gmina Latowicz.
Kamionka 28, 05-334 Kamionka, Poland
 52° 3’25.03″N                   21°45’30.28″E
GLat = 52.0569528,      GLng = 21.758411111111112
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank