Kampinos – kościół p.w. Wniebowzięcia NMP

Kampinos - kościół drewniany

 

Historia:

Kościół p.w. Wniebowzięcia NPM zbudowany w latach 1773 – 82 wg proj. architekta Lobe, staraniem ks. Jana Forszeta z fundacji Ludwika Gutakowskiego. Remontowany w latach: 1864, 1903, 1934, 1983. W 1921 r. otynkowano wnętrze. Restauracji wnętrz dokonano w 2002 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół zbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym, konstrukcji zrębowej, zbudowany z drewna sosnowego, oszalowany. Postawiony na kamiennej podmurówce. Nie orientowany. Trójnawowy. Od frontu dwuwieżowa fasada z półkolistym szczytem pośrodku. Prezbiterium z zewnątrz nie wyodrębnione z bryły kościoła, wewnątrz mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z wyodrębnionymi zakrystią i skarbczykiem z lożami kolatorskimi na piętrze z obu stron. Wieże zwieńczone są blaszanymi, ostrosłupowymi hełmami, natomiast jednokalenicowy blaszany dach nie posada wieżyczki na sygnaturkę. 

 

Wnętrze:

Wnętrze otynkowane, nakryte stropem płaskim. Podzielone jest na trzy części sześcioma słupami ustawionymi w dwa rzędy po trzy sztuki. Chór muzyczny także wsparty na czterech słupach, wysunięty w środkowej części. Ołtarz główny z p. XVII w. z obrazem „Chrystus na krzyżu” z 1782 r. autorstwa Franciszka Smuglewicza. Cztery ołtarze boczne z 2 pol. XIX w. wg projektu Walerego Jodłowskiego. W lewym ołtarzu bocznym obraz „Matka Boża z Dzieciątkiem” – tzw. Pani z Kampinosu, pochodzący z XVII w. i otoczony lokalnym kultem. Klasycystyczna ambona. Zachowane ławki z k. XVIII w. W kościele przechowywane były chorągwie (wg L. Herza – ornaty) z 1863 wykonane z płaszczy powstańczych, jednak najprawdopodobniej zaginęły.

 

Ciekawostki:

W pobliżu rosną dwa pomnikowe dęby. Ten na przeciwko kościoła po drugiej stronie drogi jest pięknie podświetlany nocą. Około dwa kilometry na północny zachód znajduje się dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego, znajdująca się w drewnianych budynkach będących przykładami lokalnego budownictwa drewnianego, z izbą muzealną i niewielkim skansenem architektury puszczańskiej.

Galeria:

Kampinos - kościół drewniany  Kampinos - kościół drewniany  Kampinos - kościół drewniany  Kampinos - kościół drewniany  Kampinos - drewniany kościół nocą  Kampinos - drewniany kościół nocą  Kampinos - drewniany kościół nocą  Kampinos - drewniany kościół nocą  Kampinos - wnętrze drewnianego kościoła  Kampinos - wnętrze drewnianego kościoła  Kampinos - pomnik przyrody

 

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. warszawskim zachodnim,
52°16’5.58″N,                           20°27’37.84″E.
GLat = 52.268216666667,        GLng = 20.460511111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank