Kaszów – kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela

Kaszów - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z 1661 r. Zbudowany staraniem księdza Chryzostoma Radzkiego. Odnawiany w 1890 r., przebudowany w 1958 r., remontowany w latach 1964 – 65, 1974 i 1986. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, zbudowany z drewna modrzewiowego, oszalowany, wzmocniony lisicami. Orientowany. Jednonawowy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z oddzielonymi bocznymi pomieszczeniami: zakrystią i kruchtą. Kruchta od frontu nawy. Blaszany dach dwukalenicowy z barokową, sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem z latarnią. Nad zakrystią i kruchtą oddzielne daszki pulpitowe. 

 

Wnętrze:

Wnętrze przykryte stropem płaskim. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z wystawką w części środkowej. Organy pochodzą z kościoła ewangelickiego w Radomiu. Ołtarz główny wykonany z piaskowca z]ok. 1880 r., z obrazem Francesco This z Trydentu z 1661 r. Dwa barokowe ołtarze boczne z II połowy XVIII w. Chrzcielnica kamienna z 1663 r. Stacje drogi krzyżowej z k. XVIII w. 

 

 Galeria:

Kaszów - kościół drewniany  Kaszów - kościół drewniany  Kaszów - kościół drewniany  Kaszów - kościół drewniany  Kaszów - drewniany kościół   Kaszów - drewniany kościół   Kaszów - detal drewnianego kościóła  

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. białobrzeskim, gm. Stara Błotnica,
51°31’2.03″N,                         20°57’8.32″E.
GLat = 51.517230555556,     GLng = 20.952311111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank