Kiczki I – kościół p.w. św. Anny

Kiczki I - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętej Anny z 1751 r. Remontowany 1824 i 1860 r. Przebudowany w 1901 r. – dobudowano zakrystię, loggię oraz przedłużono nawę. W 1985 r. remont kapitalny.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniany kościół konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Jednonawowy. Orientowany. Nawa na planie prostokątu. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie, z dwoma bocznymi zakrystiami. Wejście główne w fasadzie frontowej osłonięte jest przez wsparty na dwóch kolumienkach  daszek dwuspadowy. Blaszany dach dwukalenicowy, nad nawą dwuspadowy, nad prezbiterium trójspadowy. W części frontowej ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczona daszkiem stożkowym z latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze przykryte sklepieniem pozornym o łuku odcinkowym. Chór muzyczny nadwieszony, wsparty na dwóch słupach, z prospektem organowym z poł. XIX w. Ołtarz główny z XX w. Liczne obrazy: m.in. Św. Cecylia z XVII w.; Św. Rodzina i Św. Krzysztof z XVIII w. Konfesjonały z I poł. XIX w.

 

Galeria:

Kiczki I - kościół drewniany  Kiczki I - kościół drewniany  Kiczki I - kościół drewniany  Kiczki I - kościół drewniany  Kiczki I - drewniany kościół   Kiczki I - drewniany kościół   Kiczki I - drewniany kościół   Kiczki I - brama kościelna

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. mińskim, gm. Cegłów,
52° 4’40.55″N,                           21°43’31.61″E.
GLat = 52.077930555556,        GLng = 21.725447222222
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank