Kostrzyń – kościół p.w. św. Stanisława Biskupa

Kostrzyń - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa zbudowany w latach 1924 – 26 wg projektu Kazimierza Prokulskiego. Rozbudowany w latach 1928 – 32 – dobudowa wieży i zakrystii, rozbudowa nawy.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół zbudowany w sposób przypominający styl zakopiański. Drewniany, konstrukcji słupowo – ramowej, oszalowany. Orientowany. Trójnawowy. Zbudowany na planie prostokątu. Nawa główna poprzedzona kruchtą z nadbudowaną, dwukondygnacyjną wieżą na planie kwadratu, o ścianach lekko zbieżnych ku górze, zwieńczonych izbicą z galeryjką i blaszanym dachem namiotowym. Prezbiterium mniejsze od nawy z zakrystią na osi. Blaszany dach dwukalenicowy z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną daszkiem namiotowym z latarnią. 

 

Wnętrze:

Wnętrze przykryte stropem o kształcie trapezu z fasetami w nawie głównej. Nawa główna rozdzielona od wąskich naw bocznych pięcioma parami słupów. Chór muzyczny ulokowany w drugiej kondygnacji wieży. Barokowy ołtarz główny z k. XVIII w., przeniesiony z kościoła w Odrzywole. Ołtarz boczny z k. XVIII w. pochodzący z kościoła garnizonowego w Radomiu. Barokowe: ambona i kamienna chrzcielnica z II poł. XVII w. także przeniesiona z kościoła w Odrzywole. Barokowy krucyfiks.

 

Galeria:

Kostrzyń - kościół drewniany  Kostrzyń - kościół drewniany  Kostrzyń - kościół drewniany  Kostrzyń - drewniany kościół i dzwonnica drewniana  Kostrzyń - drewniany kościół i dzwonnica drewniana  Kostrzyń - kościół drewniany  Kostrzyń - drewniany kościół i dzwonnica drewniana  Kostrzyń - drewniany kościół

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. białobrzeskim, gm. Wyśmierzyce,
51°34’35.05″N,                             20°43’53.16″E.
GLat = 51.576402777778,           GLng = 20.731433333333
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank