Kraszewo – kościół

Kraszewo - kościół drewniany

 

Historia:

Kościół p.w. Świętego Zygmunta z p. XVIII w., zbudowany z fundacji rodziny Modzelewskich. Kościół dobudowano do murowanej kaplicy p.w. Świętej Anny i zakrystii z początku XVI w. Być może z tego okresu pochodzi także prezbiterium. Remontowany w 1825, 1948 r. i ostatnio w latach 1973 – 74 – wymiana gontów na blachę oraz przebudowa stropów. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Orientowany. Jednonawowy. Kruchta od frontu nawy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie. Z boku nawy przylegają gotycka murowana kaplica oraz zakrystia z skarbczykiem. Blaszany dach dwukalenicowy dwuspadowy, z naczółkiem od frontu nawy. Nad środkową częścią nawy ośmioboczną wieżyczka na sygnaturkę zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. 

 

Wnętrze:

Wnętrze przykryte stropem płaskim. Nad wejściem chór muzyczny, wsparty na trzech słupach. Barokowe wyposażenie: ołtarz główny z 1720 r. oraz ołtarz boczny z ok. 1700 r. Ambona o cechach baroku ludowego z 1726 r. Rzeźbiony w drewnie nagrobek Franciszka Kucharskiego. Konfesjonał z XVIII w. Relikwiarzyk Św. Stanisława Kostki z XVIII w., kartuszowy z filigranu, z cechami obcymi.

 

Ciekawostka:

W ścianach kaplicy wmurowane są kule armatnie z okresu potopu szwedzkiego (prawdopodobnie zniszczyły wtedy część wcześniejszego kościoła).

 

Galeria:

Kraszewo - dzwonnica drewniana i kościół drewniany  Kraszewo - kościół drewniany  Kraszewo - kościół drewniany  Kraszewo - kościół drewniany  Kraszewo - drewniany kościół   Kraszewo - kościół drewniany  Kraszewo - kościół drewniany Kraszewo - lisica kościoła drewnianego   Kraszewo - detal budowy kościół drewniany    Kraszewo - wnętrze kościoła drewnianego  Kraszewo - wnętrze kościoła drewnianego

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. ciechanowskim, gm. Ojrzeń,
52°47’34.46″N,                      20°34’14.67″E.
GLat = 52.792905555556,    GLng = 20.570741666667
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank