Kurdwanów – kościół p.w. Przemienienia Pańskiego

Kurdwanów - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1676 r. w Miedniewicach jako kaplica p.w. Św. Michała Archanioła. Zbudowany przez Mikołaja Wiktoryna Grudzińskiego. Przeniesiony na obecne miejsce w 1737 r. staraniem generała wojsk polskich Goszczyńskiego. Remontowany w 1909 r. z fundacji hrabiego Sobańskiego. Rozbudowany w latach 1934 – 38 według projektu architektów K. Wędrowskiego i B. Kowala – dobudowa wieży i przedłużenie nawy. Remontowany w latach 50 i 70 XX w. i gruntownie od 2004 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Zbudowany z drewna modrzewiowego, w stylu zbliżonym do stylu podhalańskiego, który uzyskał po przebudowie w latach 1934 – 38. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięty prostokątnie, z zakrystią na osi. Kruchta z boku nawy. Od frontu dostawiona wieża o ścianach zwężających się ku górze, z izbicą, częściowo osadzona na nawie. Gontowy dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną blaszanym hełmem. Wieża zwieńczona blaszanym hełmem baniastym z latarnią.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem płaskim. Ściany wzmocnione od wewnątrz lisicami, ozdobione ubogą polichromią. Belka tęczowa z krucyfiksem z XVII w. oraz jedną figurą po prawej stronie Jezusa. Ołtarz główny barokowy, pochodzący z XVIII w. Dwa ołtarze boczne. Obraz Przemienienie Pańskie z XVIII-XIX w. Barokowa ambona z XVIII w. z rzeźbą św. Jana Nepomucena w zwieńczeniu. 

 

 

Galeria:

Kurdwanów - kościół drewniany  Kurdwanów - kościół drewniany  Kurdwanów - kościół drewniany  Kurdwanów - kościół drewniany  Kurdwanów - kościół drewniany  Kurdwanów - drewniany kościół   Kurdwanów - drewniany kościół   Kurdwanów - drewniany kościół   Kurdwanów - drewniany kościół   Kurdwanów - drewniany kościół   Kurdwanów - drewniany kościół   Kurdwanów - wnętrze drewnianego kościół  Kurdwanów - wnętrze drewnianego kościół  Kurdwanów - wnętrze drewnianego kościół  Kurdwanów - wnętrze drewnianego kościół

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. sochaczewskim, gm. Nowa Sucha,
52° 7’53.95″N,                        20°15’2.54″E.
GLat = 52.131652777778,      GLng = 20.250705555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank