Laski – kaplica p.w. Matki Boskiej Anielskiej

Laski - kaplica drewniano-murowana

Historia:

Kaplica p.w. Matki Boskiej Anielskiej z 1925 r. Zbudowana z fundacji hrabiny Róży Czackiej jako element Zakładu dla Niewidomych. W czasie II wojny światowej przebywał tu jako kapelan ksiądz kardynał, prymas 1000-lecia – Stefan Wyszyński. W ostatnich latach gruntownie remontowana.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kaplica drewniano-murowana ściany obwodowe w partii parteru są murowane, ściany nad nawą oraz więźba drewniane, wzniesione z nieokorowanych sosnowych bali. Zbudowana na planie prostokąta, trójnawowy. Nakryta trójpołaciowym dachem z blachodachówki. Nad niższą kondygnacją oraz wejściem dach pulpitowy. Na kalenicy mieści się niewielka kwadratowa sygnaturka zwieńczona gontowym hełmem. Od frontu na dachu niewielki krzyż.

 

Wnętrze:

Wnętrze trójnawowe, podzielone grubymi słupami ustawionymi w dwa rzędy po cztery. Chór muzyczny także oparty na czterech słupach. Prezbiterium jest prosto zamknięte, zaakcentowane na osi wnęką w formie zbliżonej do konchy, wspartej na czterech słupach. We wnętrzu znajdują się figurka Chrystusa Frasobliwego z XVIII w. Pozostałe wyposażenie niezabytkowe.

 

 

Galeria:

Laski - kaplica drewniana  Laski - kaplica drewniana

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. warszawskim-zachodnim, gm. Izabelin,
Kaplica znajduje się na terenie zespołu zabudowy Zakładu dla Niewidomych. Preferowane dojście piesze bądź rowerem. Samochód można pozostawić w pobliżu bramy do Zakładu.
52°17’48.16″N,                    20°50’14.48″E
GLat = 52.296711111111,    GLng = 20.837355555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank