Łęgonice – dzwonnica

Łęgonice - dzwonnica drewniana

 

Historia:

Dzwonnica z XVIII wieku.

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej, pionowo oszalowana. Zbudowana na planie kwadratu. W górnej części trzy otwory głosowe z każdej strony. Nakryta gontowym dachem namiotowym ze sterczyną.

 

Ciekawostka:

Łęgonic nie powinno się pomylić z Łęgonicami Małymi. Choć w linii prostej dzieli te dwie miejscowości jedynie kilkaset metrów, to w rzeczywistości są to od kilkuset lat odrębne wsie (Łęgonice Małe miały nawet prawa miejskie!), leżące po dwu stronach Pilicy, w odrębnych powiatach i nawet regionach fizykogeograficznych. 
O ile w czasie niskiej wody można Pilicę przekroczyć w bród, przy wyższych stanach warto albo użyć lokalnego przewoźnika, który niewielką łódką przeprawi turystę i ewentualnie jego rower (nam się to niestety nie udało) bądź też przejść / przejechać drogami lokalnymi przez Nowe Miasto nad Pilicą. Plusem tego ostatniego wyjścia będzie możliwość zwiedzenia opuszczonego pałacu w Nowym Mieście, z którego roztacza się ładny widok na dolinę Pilicy.

 

Galeria:

Łęgonice - dzwonnica drewniana  Łęgonice - dzwonnica drewniana  Łęgonice - dzwonnica drewniana  Łęgonice - dzwonnica drewniana  Łęgonice - dzwonnica drewniana  Łęgonice - dzwonnica drewniana  Łęgonice - dzwonnica drewniana  Łęgonice - dzwonnica drewniana  Łęgonice - kościół drewniany i dzwonnica drewniana

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. grójeckim, gm. Nowe Miasto n/Pilicą,
51°36’53.75″N,                          20°31’13.73″E.
GLat = 51.614930555556,         GLng = 20.520480555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank