Łęgonice – kościół p.w. św. Jana Chrzciciela

Łęgonice - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela zbudowany w 1732 r. Rozbudowany w 1893 r. o kruchtę od frontu nawy i boczną zakrystię. Wielokrotnie remontowany: w latach 1937 – 38, 1947 – 48, 1973 – 74, 1986 – 92. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Orientowany. Jednonawowy. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte wielobocznie z dobudowaną w latach późniejszych boczną zakrystią. Kruchty: z boku nawy oraz od frontu. Gontowy dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną drewnianym hełmem z latarnią. Dach tworzy okap, wsparty na krokszynach.

 

Wnętrze:

Wnętrze otynkowane. Nakryte jest pozornym sklepieniem kolebkowym w nawie i stropem płaskim z kasetonami w prezbiterium. Od frontu chór muzyczny, wsparty na czterech słupach. Belka tęczowa z II poł. XVIII w. krucyfiksem w stylu rokokowym. Na wyposażenie składają się barokowe ołtarze: główny i dwa boczne, pochodzące z XVIII wieku oraz barokowa ambona z tego samego okresu. 

Ciekawostka:

Łęgonic nie powinno się pomylić z Łęgonicami Małymi. Choć w linii prostej dzieli te dwie miejscowości jedynie kilkaset metrów, to w rzeczywistości są to od kilkuset lat odrębne wsie (Łęgonice Małe miały nawet prawa miejskie!), leżące po dwu stronach Pilicy, w odrębnych powiatach i nawet regionach fizykogeograficznych.
O ile w czasie niskiej wody można Pilicę przekroczyć w bród, przy wyższych stanach warto albo użyć lokalnego przewoźnika, który niewielką łódką przeprawi turystę i ewentualnie jego rower (nam się to niestety nie udało) bądź też przejść / przejechać drogami lokalnymi przez Nowe Miasto nad Pilicą. Plusem tego ostatniego wyjścia będzie możliwość zwiedzenia opuszczonego pałacu w Nowym Mieście, z którego roztacza się ładny widok na dolinę Pilicy.
Cytując za Polską Niezwykłą: „Według pięknego podania poprzedniczkę dzisiejszej świątyni w Łęgonicach, noszącej wezwanie św. Jana Chrzciciela, założyli św. św. Cyryl i Metody. W czasie podróży misyjnej do krainy Prusów miał tutaj także zawitać św. Wojciech. Podobno haftowane srebrną nicią ornaty i kościelny baldachim wykonano z tureckich chorągwi – trofeów spod Wiednia. Dwa dzwony wiszące w osobno stojącej, również XVIII-wiecznej dzwonnicy, odlano ponoć ze spiżu przetopionych zdobycznych dział tureckich.”

Galeria:

Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  Łęgonice - kościół drewniany  

Lokalizacja:

Wieś w pow. grójeckim, gm. Nowe Miasto n/Pilicą,
51°36’53.75″N,                          20°31’13.73″E.
GLat = 51.614930555556,         GLng = 20.520480555556
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank