Lekowo – kościół p.w. św. Stanisława Biskupa

Lekowo - kościół drewniany

Historia:

Kościół p.w. Świętego Stanisława Biskupa zbudowany staraniem ks. J. Kawczyńskiego w 1772 r. Przebudowany w 1870 r. – dostawienie wież i krucht. Wielokrotnie remontowany: w latach 1824 – 27, 1843, 1908 – 10, 1954, 1924 – 27 i 1975 – 76. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kościół drewniany konstrukcji zrębowej, oszalowany, wzmocniony lisicami. Trójnawowy. Orientowany. Prezbiterium nieco mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie. Z boku dobudowane: zakrystia i kruchta z lożami kolatorskimi na piętrach. Od frontu kruchta. Fasada frontowa dwuwieżowa, z trójkątnym szczytem w środku. Blaszany dach jednokalenicowy z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną ozdobnym cebulastym hełmem. Wieże także zwieńczone blaszanymi, ale prostszymi hełmami.

 

Wnętrze:

Wnętrze nakryte stropem kolebkowym, wspólnym dla prezbiterium i nawy, natomiast w nawach bocznych strop płaski. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami drewnianych kolumn toskańskich. Chór muzyczny także wsparty jest na drewnianych słupach. Wnętrze zdobi neogotycka polichromia z elementami ornamentalnymi. Belka tęczowa z krucyfiksem z XVII w. Ołtarz główny z końca XVII w. Ołtarze boczne neogotyckie z końca XIX w. Chrzcielnica podparta figurą anioła z k. XVIII w. Marmurowa płyta nagrobna wojskiego płockiego Hieronima Dunin – Wolskiego z herbem Łabędź 1603 r. 

 

 

Galeria:

Lekowo - kościół drewniany  Lekowo - kościół drewniany  Lekowo - kościół drewniany  Lekowo - kościół drewniany  Lekowo - kościół drewniany  Lekowo - drewniany kościół   Lekowo - drewniany kościół   Lekowo - drewniany kościół   Lekowo - wnętrze kościoła drewnianego  Lekowo - wnętrze kościoła drewnianego  Lekowo - wnętrze kościoła drewnianego  Lekowo - wnętrze kościoła drewnianego  Lekowo - wnętrze kościoła drewnianego

 

 

Lokalizacja:

Wieś w pow. ciechanowskim, gm. Regimin,
52°56’11.63″N,                      20°32’59.41″E.
GLat = 52.936563888889,    GLng = 20.549836111111
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank