Leoncin – kaplica

Leoncin - kaplica drewniana

Historia:

Kaplica z 1798 r. w Głusku. Zaprojektowana i zbudowana przez Jana Bakałowicza. Przeniesiona na obecne miejsce w 1881 r. Restaurowana w 1973 r. 

 

Konstrukcja zewnętrzna:

Kaplica drewniana konstrukcji zrębowej, oszalowana. Zbudowana na planie ośmioboku z dobudowaną niewielką kruchtą od strony wejścia. Gontowy dach ośmiospadowy zwieńczony wieżyczką z blaszanym, kopulastym hełmem z latarnią. Kruchta nakryta gontowym jednokalenicowym, dwuspadowym dachem. 

 

Wnętrze:

Wnętrze przykryte stropem płaskim. Nad wejściem mały chór wsparty na drewnianych słupach. Niewielki ołtarzyk z II poł. XIX w. 

 

 

Galeria:

Leoncin - kaplica drewniana  Leoncin - kaplica drewniana  Leoncin - kaplica drewniana  Leoncin - kaplica drewniana  Leoncin - kaplica drewniana  Leoncin - drewniana kaplica   Leoncin - drewniana kaplica   Leoncin - drewniana kaplica   Leoncin - drewniana kaplica   Leoncin - detal kaplicy drewnianej  Leoncin - detal kaplicy drewnianej  Leoncin - detal kaplicy drewnianej

 

 

Lokalizacja:

Wieś gminna w pow. nowodworskim,
52°23’42.80″N,                       20°32’28.67″E.
GLat = 52.395222222222,      GLng = 20.541297222222
Kaplica położona jest na cmentarzu parafialnym.
Follow me

Paweł Mazurkiewicz

Psycholog i biolog z wykształcenia. Hobbystycznie podróżnik i fotograf, eksplorujący głównie Polskie zabytki i przyrodę. Specjalizuje się w drewnianej architekturze sakralnej. Od wielu lat fotografuje i zbiera informacje o ciekawych obiektach z całej Polski - obecnie także na potrzeby niniejszej strony oraz powstającego albumu fotograficznego poświęconego drewnianym obiektom architektury sakralnej województwa mazowieckiego.
Follow me

Latest posts by Paweł Mazurkiewicz (see all)

Dodaj komentarz

Free Google Page Rank